195 keurig en de regel is uitermate eenvoudig, 't geen te meer in het oog springt als men bedenkt, dat de correctie steeds gelijk 0,5 Sso kan worden gesteld. Wenscht men den regel ietwat nauwkeuriger te stellen, dan kan men bepalen, dat deze correctie reeds dadelijk moet worden aangebracht, als de eerste twee scho ten in dezelfde richting vallen. Het is echter ons doel niet in deze verhandeling schietregels te ontwerpen, en wij halen dit voorbeeld dan ook enkel aan om te doen uitkomen, dat de algemeen verbreide meening, dat nauw keurige schietregels per sé gecompliceerd moeten zijn, in geenen deele gegrond is. Wij hebben in deze verhandeling het correctiesysteem geko zen, dat ons het natuurlijkst, het doelmatigst en het minst wil lekeurig scheen. De vraag, wanneer men correctie zal moeten aanbrengen, is echter niet voor eene stellige beantwoording vat baar en er zijn dus nog tal van andere stelsels mogelijk. De afgeleide formulen geven echter steeds het middel aan de hand om te berekenen, wanneer men van opzethoogte moet veranderen, onverschillig van welk beginsel men uitgaat. Er is nagenoeg geene vraag, waarop zij het antwoord schuldig behoeven te blij ven, zoodat men met hare hulp vrij wel alles kan onderzoeken wat men weten wil. Wij zullen, alvorens deze verhandeling- te besluiten, nog enkele vraagstukken bespreken, waarbij hare toepassing noodzakelijk is. le. Vurende met de opzethoogte van een trefferheeft men in een groep van 6 schoten 3 schoten en 3 schoten -fverkregen In een ander geval kreeg men 5 schoten (-f) en l schot ),ioaar- ncc eene correctie werd aangebracht van 0,b SSoMen vraagt te be rekenen, welke opzethoogte bij t voortgezette vuur de voorkeur ver dient in 't eerste geval de ongewijzigdeof in het tweede geval de gecorrigeerde. Om dit vraagstuk op te lossen, hebben wij slechts de respectieve kansen te berekenen, dat het gemiddelde trefpunt in het doel zal liggen en in het tweede'geval 0,5 S50 daarachter. Formule (1-1) geeft daarvoor het middel aan de hand; wij behoeven daartoe glechts in het oog te houden, dat de factor in 't eerste

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 209