200 en andere huishoudelijke bezigheden. In den aanvang komen al die kinderen te Magelang, waar de zuster van van der Steur, bijna zonder inlandsche hulp, hen opvoedt, tot zij ongeveer hun 12e jaar bereikt hebben, daarna worden hen de verschillende ambachten geleerd. Yoor een 25 a 30 meisjes van goeden aanleg is nu reeds een gesticht: „Bethanië" te Soekaboemi opgericht, terwijl in de Kedoe een erfpachtsperceel, groot 284 bouws, genaamd „Gam- bang Waloh" de gelegenheid schenkt om 20 jongens, die niet heel vlug van begrip zijn, op te leiden voor landbouwer. Het voornemen bestaat hun later een gedeelte van den verwerkten grond in eigendom te geven, waardoor men hoopt, dat die jongens, man geworden, zich daar zullen blijven vestigen en een land bouwerskolonie zullen stichten. Bij de inrichting te Magelang behooren verder een schoen en kleermakerij. Het is de bedoeling van van der Steur om, zoodra de financiën het toelaten, ook eene smederij, een tim- merwinkel en een zadelmakerij op te richten. Uit een en ander blijkt, dat voor deze zoo nuttige inrichting veel geld noodig is. Het rijk geeft f 6000.— subsidie, maar bovendien moest van der Steur in 1900 van zijn jaarlijksch in komen groot f 1800.—, nog f 1299.33 bijpassen om de ontvang sten met de uitgaven te doen kloppen. Het is dus dringend noodig, dat meerdere hulp verleend wordt en in de eerste plaats moet dit, naar mijne meening, komen uit de officierswereld, die zelf indirect veel belang heeft bij het ■voortbestaan van deze vereeniging. Immers, wij, officieren, moeten toonen het goede voor te hebben met onze soldaten. Daardoor winnen wij hun vertrouwen en met dat vertrouwen hunne genegenheid. Laat ons dus allen beginnen een steentje bij te dragen tot de voortdurende vestiging van die instelling. Een enkele mededeeling aan den heer van der Steur, dat wij maandelijks ƒ0.50 (of meer) willen afzonderen en dat dit bedrag eens per kwartaal per post- quitantie is te innen, is daartoe voldoende. Wij behoeven ons geen oogenblik ongerust te maken over de goede belegging van ons geld. De namen der leden van de commissie van bijstand in den arbeid van den heer van der Steur, gevoegd bij de namen

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 214