202 zou kunnen worden. Het kan gebeuren, dat iemand, die b. y. te velde blijken heeft gegeven practisch zeer geschikt te zijn, meerdere personen over het hoofd springt, die even groote ver diensten op ander gebied hebben, maar welke verdiensten niet zoo op den voorgrond treden. Die laatstbedoelde personen zijn meermalen door de speciale betrekking, waarin zij geplaatst zijn en waarin van hunne talenten gebruik wordt gemaakt, niet in de gelegenheid geweest zich te velde te gaan onderscheiden. Men denke slechts eenige jaren terug, toen een zeer verdien stelijk officier van een technisch wapen geen bevordering bij keuze kon maken, omdat de chef van dat wapen oordeelde, dat de personen, die boven hem stonden, evengoed zouden voldoen in den hoogeren rang. Is het dan billijk, dat dei-gelijke personen zich gepasseerd zien door iemand, die te velde naam heeft kunnen maken en overigens geen andere verdiensten bezit? Indien de bevordering bij keuze noodzakelijk moet worden geacht om van de krachten van enkele eminente leden van het officierskorps langer en meer nut te kunnen trekken, dan vraag ik een ieder in gemoede af: „Is het niet raadzaam, dat zooveel mogelijk grondslagen worden vastgesteld, waarop die bevordering- moet berusten Stel eens, dat het voorbeeld, hetwelk ik zooeven aanhaalde, werkelijkheid werd. Wat zou dan daarvan het ge volg zijn? Dat vele energieke personen, die de chefs gaarne bij zich houden, omdat zij het land in de betrekking, waarin zij dienen en daarbuiten groote, gewichtige diensten bewijzen, dien chefs zouden verzoeken uit hunne betrekking ontheven te mogen worden om ook lauweren te gaan plukken op het oor logsveld en behalve die lauweren nog bevordering bij keuze te kunnen maken. En tegen dat betoog zou niets in te brengen zijn. Neen, het wordt hoog tijd, dat eindelijk eens duidelijk en uitvoerig worde vastgesteld welke verdiensten iemand in aan merking kunnen doen brengen voor die zoo bijzondere gunst, die zoovelen, die achtergesteld worden, de oogen uitsteekt. Hiei- mede zou tevens de billijkheid worden betracht, want waar, zooals hierboven is gezegd, de bevordering bij keuze thans vaak alleen afhankelijk is van de bijzondere gunst en het toeval, zou door het scheppen van meerdere bepalingen een ieder kun-

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 216