Non Nemo. 204 dan luidt het antwoord onveranderlijk„Ja, maar dit aantal is zoo ontzettend gering". Gaarne wil ik dit toegeven, maar tot nu toe heeft de behoefte aan een grooter getal beschikbare plaat sen zich niet doen gevoelen. Gaan wij de dit jaar gehouden examens na, dan blijkt het, dat lang niet alle beschikbare plaatsen zijn ingenomen. Ook zien wij het typische verschijnsel, dat ouders hunne in Holland studeerende zonen even voor het examen naar Indië laten komen en hen het examen laten afleggen, omdat de concurrentie hier zoo goed als nihil is. Zoolang een zoodanige toestand nog bestaat, zoolang nog zóó duidelijk blijkt, dat werkelijk de behoefte aan meerdere plaatsen voor jongelui, in Indië woonachtig, niet gevoeld wordt, zoolang zal zeker voor de regeering in Nederland geen enkel motief bestaan om het nu beschikbare aantal te vermeerderen. Een militaire school in Indië te willen oprichten, alléén met het doel jongelui, daar woonachtig, in de gelegenheid te stellen officier te worden, heeft geen zin, wanneer van die gelegenheid niet eens in voldoende mate zou worden geprofiteerd en wanneer nog zooveel andere wegen, waarlangs men even goed, zoo niet veel beter, hetzelfde doel kan bereiken, onbenut blijven of niet geheel benut worden. Dat eene inrichting tot opleiding van officieren in Indië nuttig is om in tijd van oorlog eene reserve te hebben voor het officiers korps, is een geheel andere zaak, welke hier thans niet aan de orde is.

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 218