206 zoo hemelsbreed verschilt, dat het duidelijk moet zijn, dat de tactiek, door de cavalerie te Atjeh gevolgd, per se in hare de tails zou moeten falen tegenover een niet-Atjehschen vijand: hier toch zoekt de vijand zijn heil in het vuurwapen, daar weer in een meer aanvallend optreden met het blanke wapen, ginds in het verdedigen zijner kampongs, dat niet overal op gelijke grondslagen berust, en wat niet meer. Welnu, juist deze gedachtengang van den heer Bense doet ook mij de pen opnemen in de hoop hem en zijne aanhangers te mogen overtuigen, dat, onverschillig tegenover welken vij and in onzen archipel, ons wapen slechts ééne wijze van ver kennen, in algemeenen zin slechts één tactischen weg te vol gen heeft. In algemeenen zin toch berust het optreden onzer ruiterij, evengoed als die van iedere andere ruiterij, op „zien" onver schillig tegenover welken vijand; hetzij om den tegenstander op te zoeken, opdat tegen zijne bedoelingen intijds de noodige maatregelen kunnen worden genomen, hetzij om zijne aanwe zigheid, zelfs op zeer korten afstand van de andere troepen, intijds te kunnen berichten, opdat verrassing en plotseling op treden zijnerzijds voorkomen worden. Juist dat „zien" dwingt ook onze cavalerie tot oplossing, ten einde voor de achter haar volgende troepenmacht een breede terreinstrook te kunnen doorzoeken, waardoor de veiligheid be langrijk wordt verhoogd, en waardoor tegelijkertijd 's vijands stelling, dan wel 's vijands handelingen op een breed front kun nen worden verkend. (Tout comme chez nous, hoor ik den Hol- landschen cavalerist al uitroepen). En in die oplossing ligt tevens de veiligheid voor de voorge- schoven cavalerie opgesloten, evengoed tegenover den inland- schen vijand uitgerust met het blanke wapen, als tegenover den inlandschen vijand, die zijn kracht zoekt in het geweer. Im mers in beide gevallen zijn het de kleine patrouilles, die door hunne geringe getalsterkte en door hunne vlugge en gemakke lijke verplaatsing in staat zijn om elk handgemeen te vermij den en om zich tegen vuuruitwerking te dekken, zonder dat geschaad wordt aan den belangrijken factor „zien" alzoo wat de bewapening van den vijand betreft, twee vliegen in één klap.

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 220