207 Klein, als de patrouilles zijn, dienen zij te worden gevolgd <door afdeelingen van grootere sterkte, 0111 hen, zoowel tegen over het blanke wapen als tegenover het geweervuur, waar noodig te kunnen steunen. Klinkt dit laatste eenigszins vreemd, dan bedenke men, dat tegenover den inlandschen vijand, die geen kwartier geeft, de kleine afdeelingenpatrouillesin hooge mate hun moreel gesteund zien, indien zij zich door afdeelingen ge volgd weten, die hen zoo noodig kunnen opnemen. Alzoo èn tegenover het blanke èn tegenover het vuurwapen dus even eens èn tegenover het blanke wapen gepaard aan het gebruik van het vuurwapen de kleinere patrouilles gevolgd door een gesloten afdeeling van grootere sterkte „het gros". Het gros slaat dus ook ook twee vliegen in één klap. Op welke wijze nu de vijand tegenstand biedt, te paard of te voet, gesloten of verspreid, uitgerust met vuur- of met het blanke wapen, dan wel met beide en of hij blank, dan wel bruin van huids kleur is, onze reglementen (pelotons- en eskadronsschool) geven den cavalerieaanvoerder de middelen aan de hand om die for matie aan te nemen, welke hij noodig acht, al naarmate de inge komen berichten omtrent bewapening en houding van den vijand, aard van het terrein, aard zijner verdedigingsmiddelen, enz. Welk wapen toch heeft die niet? Treedt, om eens een vergelijking te maken, de Europeesche cavalerie van daag niet op tegen gesloten cavalerie-massa 's, morgen tegen cavalerie-afdeelingen in meer verspreide orde, over morgen tegen voetvolk, om eindelijk hare werkkring over te bren gen naar het gebied van den kleinen oorlog? En geven hare reglementen haar daartoe niet voldoende mid delen aan de hand, om die taak zooveel mogelijk naar behooren te kunnen verrichten. Heeft die cavalerie een bijzondere wijze van optreden bij hare verkenningen, bij hare beveiliging der flanken Neen en terecht, ook bij haar is het in dit opzicht evenals bij ons, waarbij natuurlijk verondersteld wordt, dat een cavalerie aanvoerder gezonde hersens heeft, oordeelkundig te werk gaat, en ziet wat hij voor zich heeft, m.a.w. ook zijne vijandelijke Pappen heimers spoedig naar waarde weet te schatten en te waardeeren. Bieden onze gesloten formatiën niet dezelfde goede beveili ging aan tegen een aanval van den vijand te voet met het

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 221