BOEKBESCHOUWINGEN. Yelddienst en gevechtsoefeningen. Eene- bijdrage tot opleiding van onderaanvoer ders. I. Yoorpostendienst. Onder bovenstaanden titel zal over een paar maanden een boekwerkje (1) •van de band van den kapitein der Infanterie J. C. van den Belt bet liebt zien. Door den schrijver in staat gesteld om al was bet dan ook maar zeer vluchtig van een gedeelte van het concept inzage te nemen, is het ons aangenaam nu reeds met een enkel woord de aandacht op dezen arbeid te vestigen. Zonder reeds in details te treden omtrent den inhoud, komt het ons voor, dat in een werkelijk gevoelde behoefte voorzien wordt. Menigmaal hoorden wij de klacht uiten, dat er bij' de oefening van den troep en bij de opleiding van het kader en de jonge officieren te weinig stelsel voorzat en dat het eigenlijk geheel en al van het geluk afhing om onder chefs geplaatst te worden, die omtrent een en ander meer geves tigde denkbeelden hadden, of die opleiding resultaten opleverde. Dat velen in dezen gaarne het goede wenschen te bereiken en er ook naar streven is overbekend, maar even bekend is het, dat niet een ieder, zonder leiding, zonder goede aanwijzingen, het doel bereiken kan. Dit nu wordt door het werkje van kapitein v/d. Belt gemakkelijk ge maakt. Hij ontwerpt tactische oefeningen, die geleidelijk van het een voudige tot het moeilijke overgaan, die in verschillende soorten van terrein gehouden kunnen worden en de meest voorkomende oorlogshan delingen omvatten. Deze vooral voor kleine afdeelingen zoo moeilijke taak is door den schrijver op goede wijze opgelost. Door het opgeven van vragen en opdrachten, die aan de onderbevelhebbers gesteld en gegeven kunnen wordendoor het hier en daar applicatorisch uitwerken van een en ander; door het aangeven van de opmerkingen, waartoe de beantwoording der vragen en de uitwerking der opdrachten leidt, alsmede (1) Naar wij van den schrijver vernamen is dit een eerste deeltje Yan een serie goedkoope werkjes, die hij over verschillende onderwerpen den velddienst enz. betreffende denkt het licht te doen zien.

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 229