224 Naast het ongunstige weder vonden we als oorzaak van de^ werkeloosheid het uitblijven der hulptroepen, die Waleson wilde bezigen tot het voeren der guerilla. Dank zij bezwaren dooi den regeerings-commissaris in den weg gelegd, bleven de hulp troepen uit. Volgens hem mocht 't gouvernement van Ambon in die quaestie niet gepasseerd worden en dus was 't beter tijd te verliezen met correspondentie over die aangelegenheid om een gewestelijke autoriteit niet onaangenaam te zijn, dan spoedig de noodig geachte versterking te doen komen. Van zulke klein zielige overwegingen werd nu het welslagen der expeditie afhan kelijk gemaakt. Het nut der regeerings-commissarissen is twij felachtig, het zijn dwarskijkers, die belemmerend werken op de krijgsoperatiën. Alleen als zij slechts bevoegd zijn advies te ge ven in politieke aangelegenheden kan hunne aanwezigheid op het oorlogstooneel 's lands belang ten goede komen. Nadat men twee dagen achtereen droog weder had gehad, werd den 28en weder aanvallend opgetreden. In den ochtend van dien dag rukte nagenoeg de geheele te Badjoa aanwezige macht uit om langs den twaalf dagen te voren gevolgden weg naar Boni te marcheeren. Het inslaan van die richting zou, zoo lezen we in Perelaer, het voordeel hebben, dat de marsch weinig door hindernissen vertraagd zou worden, terwijl de beveiligingsdienst aanmerkelijk verlicht zou kunnen worden, wijl links van de marschrichting het open terrein geen bijzondere voorzieningen noodig maakte. Bovendien was het waarschijnlijk, dat de Boniërs in de meening waren, dat de onzen gebruik zouden maken van den op last van generaal Steinmetz gekapten weg, zoodat te verwachten was, dat een goed deel zijner strijdkrachten zich van die in Boni aanwezig, zou afgescheiden hebben om ons den doorgang aldaar te betwisten. Eentejuister tijd uitgevoerde flankbeweging van de uit drie colonnes samen gestelde macht beloofde, gepaard aan eene omtrekking der hoofd plaats door één dier colonnes, succes te zullen hebben. Ten einde den vijand te versterken in de meening, dat de troepen- langs den opengekapten weg zouden naderen, maakten twee com pagnieën van het 14e bataljon eene demonstratie in die richting. Toen het hoofd der colonne zich in het défilé begaf tusschen Maloë en Tjiloë ontspon zich een gevecht, dat met het wijken

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 238