226 Voor de cavalerie had naar onze meening den 28en Februari eene schoone taak weggelegd kunnen zijn. Of zij had, nadat, de vijand door het infanterie- en het artillerievuur tot wijken was gebracht, de kroon op het werk kunnen zetten door eene-- krachtige vervolging, of zij had er voor kunnen waken, dat,, mocht de koningin hare hoofdplaats hebben willen verlaten ten. einde zich in Pasempa te nestelen, elke poging daartoe verijdeld was geworden. Men bedenke hierbij wel, dat het nemen van Boni alleen den krijg niet kon beëindigen, maar dat daartoe- noodig was het zich meester maken van de Koningin en de- Rijkssieraden. De vlucht der Koningin had verhinderd kunnen worden, indien de tweede colonne, in stede van zich in gevecht te' wikkelen toen door de voorste colonne tegenstand werd ont moet in het défilé tusschen Maloë en Tjiloë, langs 's vijands rechtervleugel snel ware opgerukt naar den weg Boni-Pasempa- Dan zou, indien zij vergezeld ware geweest van de geheele ca- valeriemacht, het der bezetteng van Boni en dus ook der Konin gin onmogelijk zijn geweest, die sterkte aan de Westzijde te- verlaten. Bovendien bestaat er reden aan te nemen, dat de te genstand door de redoutes, die zich op 's vijands rechtervleugel-, bevonden, juist dank zij die manoeuvre al spoedig verlamd ware geworden, omdat de inlandsche vijand nu eenmaal voor zijne terugtochtslijn veel gevoelt en eene bloote bedreiging daarvan meermalen voldoende is gebleken om de hardnekkigste verdediging; in eene vlucht te doen verkeeren. Men was naar Boni opgerukt met de bedoeling het te nemen, en kon zich ervan overtuigd houden, dat de Koningin er volstrekt geen prijs op stelde ons in haar hoofdplaats te ontmoeten en dat zij, zoodra het haar duidelijk zou geworden zijn, dat het gevecht- een voor hare troepen ongunstig verloop had genomen, niet tal men zou om zoo spoedig mogelijk in Pasempa, „het sterke",, haar heil te zoeken. Waar wij Boni wilden veroveren, hadden wij niet mogen ver zuimen tijdig maatregelen te treffen, die ons ook het vangen van- het vogeltje, dat in het kooitje behoorde, zouden verzekeren- Boni nemen en de Koningin laten ontsnappen bracht ons weinig: verder dan de vermeestering van Badjoa. Ons wil 't daarom voorkomen, dat de cavalerie in haar geheel

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 240