229 Koningin had daartoe meer aanleiding gegeven dan de geleden nederlaag. Van die omstandigheid had kol. Waleson partij moeten trekken in het bewustzijn, dat niet met het bezit van Boni maar met de gevangenneming der Koningin de strijd als beëindigd be schouwd zou mogen worden. Het is mogelijk, dat zijne instructie alleen sprak van het vermeesteren of tuchtigen van Boni, maar dit bewijst alleen hoe verkeerd het is door eene instructie de handen des bevelhebbers te binden, en in het onderhavige geval ware dunkt ons de expeditie-commandant door de omstandig heden volkomen gerechtvaardigd geweest zijn agressief optreden voort te zetten. Dat Boni nagenoeg zonder slag of stoot ons in handen zou vallen, had men te Buitenzorg niet kunnen ver wachten toen men daar de instructie samenstelde. Of wij ons voorstellen, dat Pasempa onzen troepen in handen moest vallen? We moeten die vraag bevestigend beantwoorden en meenen, dat er alle redenen toe bestonden het niet onbe proefd te laten. In zijne „Bijdrage enz." schreef de kolonel Waleson, dat hij zich gaarne van de verplichting om een benteng te bouwen ontslagen had gezien en veel liever getracht zoude hebben Pasempa en Pampanoea gelijktijdig te nemen, 't Is mogelijk, dat een zoo vermetel plan met succes zou zijn bekroond ge worden, maar we noemen het gelukkig, dat het niet tot uit voering is gebracht. De groote afstand tusschen beide plaatsen in aanmerking genomen zou het roekeloosheid zijn geweest de troepenmacht te splitsen en elk der deelen gelijktijdig te doen oprukken tegen zoo ver uiteenliggende sterkten waarvan men bovendien te weinig wist. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de kolonel Waleson in den loop der jaren zoo optimistisch is gaan denken. Had hij zich, toen hij voor het geval stond, inderdaad overtuigd gehouden, dat zijne overwinning zeker moest zijn, dan zou hij ondanks de bindende instructie niet geaarzeld hebben. Immers als men succès heeft behaald_ valt de verdediging van eene handeling, afwijkende van de gegeven instructie, niet zoo moeilijk. Hoe 't ook zij, de kolonel ontruimde Boni den volgenden dag, deed ten believe van den vorst van Goa en tot ergernis zijner inlandsche soldaten een tempel in Boni vernielen en trok in

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 243