12 keuring, vermaning,, berisping, bedreiging, onthouding van be looning en de straf 1). Bij afkeuring wordt bloot te kennen gegeven, dat de handel wijze van den overtreder verkeerd is. Bij vermaning wordt niet alleen te kennen gegeven, dat de handelwijze verkeerd is, maar ook de gevolgen worden in het licht gesteld, een en ander in verband met eene opwekking om in 't vervolg zich te beteren. Bij de berisping wordt het verkeerde van de fout sterker uit gedrukt, waardoor het een zoodanigen indruk teweeg moet bren gen, dat daardoor alleen, dus door de sterkere uitdrukking, ver betering intreedt, daar de voorstelling van de gevolgen bij eene berisping achterwege blijft. Bij de bedreiging wordt gewezen op de straf, die onvermij delijk volgen zal, in geval van herhaling der overtreding. Alleen ■de voorstelling van het onaangename dier straf moet afschrik ken, om de fout andermaal te begaan. Bij onthouding van belooning wordt iets onthouden of inge trokken, dat vroeger als belooning was gegeven. De man moet op deze belooning prijs stellen. Is dit niet het geval, alsdan kan de intrekking niet als tuchtmiddel dienen. Bij straf moet worden nagekomen, hetgeen daaromtrent in het .Reglement van Krijgstucht staat voorgeschreven. Ten aanzien van de drie eerste tuchtmiddelen moet worden opgemerkt, dat de uitwerking bijna geheel afhankelijk is van -de verhouding tusschen den overtreder en degeen, die afkeurt, vermaant of berispt. Heeft de meerdere het volle vertrouwen, geniet hij de achting van zijne minderen, wordt hij door hen aangezien als hun beschermeralsdan zullen deze tuchtmiddelen doorgaans meer uitwerken dan de strengste straffen. Vooral op den toon komt het aan. De afkeuring mag niet met knorrigheid, de vermaning niet met zalving of op een preektoon, de berisping niet met leedvermaak of spotternij geschieden. Alle drie kun nen ze onder vier oogen of openlijk plaats hebben, maar bij hen, wier eergevoel behoorlijk ontwikkeld is, verdient de eerste wijze ■de voorkeur. Zij mogen niet veelvuldig bij een en dezelfde per- 1) Wordt voortaan van „straf" of „9traffen" gesproken, dan worden die, genoemd in ■iirt. 28 e. v. van het R. v. K.bedoeld.

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 24