236 uit kunnen zien van de noodzakelijkheid om reeds zoo spoedig eene sterkere troepenmacht daarheen te moeten zenden, maakte aan alle theoretische beschouwingen plotseling een einde, en dwongen tot spoedig handelen. Bij deze transporten hadden zoowel Leger als Yloot hun aan deel aan de werkzaamheden, eene nauwkeurige afscheiding der respectieve bevoegdheden was niet gemaakt, omdat de Militaire- en de technische Marine-belangen niet gescheiden kunnen worden. Om het mogelijk te maken grootere troepenafdeelingen snel en goed over zee te vervoeren, is de belangrijkste factor zeker een koopvaardijvloot, die zulk een taak kan aanvaarden, en hier deed zich het voor Duitschland (gunstig) geval voor, dat de Re- geering beschikken kon over de beide grootste stoomvaartmaat schappijen der wereld, de Noord-Duitsche Lloyd en de Ham burg Amerika pakketvaartmaatschappij. Hieronder volgen thans de vaste regels, die voor de uitvoering van het geheele transport gesteld werden na gehouden overleg tusschen de vertegenwoordigers van Leger en Yloot en die der beide bovengenoemde reederijen, en de maatregelen, die genomen werden na een door de commissie gehouden plaatselijk onderzoek. De inrichting der transportschepen volgde na de vaststelling der bijzondere overeenkomsten, die, met het oog op alles wat gebeuren kon, zoowel de verplichtingen der reederijen, als de door het Rijk hiervoor te betalen vergoedingen regelden. Als eischen voor de inrichting der transportschepen werden gesteld le. Als verblijf aan boord moeten de reederijen zorgen: a. Yoor elk officier in en boven den rang van stabsoffizier en ambtenaren van dienzelfden rang, een geheel gemeubelde hut, waarin zich een ruime van een slot voorziene kast, zoowel als eene met een schrijftafel overeenkomende inrichting, bevindt; b. Voor elk ander passagier der le klasse, voor zooveel moge lijk ook een geheel gemeubelde hutevenwel moesten eventueel twee tot vier personen een alsdan voor dat aantal ingerichte hut deelen c. Yoor de passagiers 2e. klasse, een hut met hun beiden of met hun vieren, en als gezamenlijk verblijf een mess; d. Yoor de passagiers van het tusschendek, elk een kooi in

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 250