240 - 20e. Elk schip voert een of twee brievenbussen mede. 21e- Op elk schip moeten drie strafkamers worden gebouwd, op behoorlijken afstand van de plaats waar de manschappen gewoonlijk verblijven. Bovendien waren bij de contracten nauwkeurige bepalingen gemaakt voor de voeding en verpleging aan boord, daaronder begrepen de prijzen van versnaperingen, de ziekenverpleging, goe derenverzending, ter beschikking stellen der schepen, eventueel oponthoud in de havens van ontscheping, enz. Van deze bepalingen vermelden wij hier slechts, dat het per soneel van het transport zich tot de scheepsautoriteiten geheel verhoudt als gewone passagiers, dat de commandant van het expeditiekorps het recht heeft ieder schip, ook nadat het geheel gelost was, zoolang de militaire eischen zulks noodig maakten, aan te houden, dat op ieder schip voor 150 dagen voeding aan wezig moest zijn, en dat wat na afloop der reis daarvan over gebleven was ter beschikking der intendance kwam. Het behoorlijk en ordelijk laden, door geoefend stuwpersoneel in de inschepingshavens, kwam voor rekening der reederijen. terwijl zij in de ontschepingshavens alleen verplicht waren, die hulp bij het lossen te verleenen, welke het schip geven kon. Den 13en Juli verschenen de door het Ministerie van Oorlog' voor het transport van het Oost-Aziatisch-expeditie-korps vast gestelde bepalingen, waaraan wij het volgende ontleenen: le. Met het oog op de éénhoofdige leiding bij de geheele in scheping, en om het troepentransport slechts uit één Duitsche haven te doen geschieden, werd daarvoor „Bremerhaven" aan gewezen. Hiervoor kwamen natuurlijk alleen in aanmerking „Bremeihaven en „Hamburg", omdat de beide groote stoom vaartmaatschappijen, die met hunne talrijke arbeiders en hunne hulpmiddelen de schepen inrichten, uitrusten en laden moesten, daar gevestigd zijn. „Bremerhaven" bood in vergelijking met „Hamburg", dat zulk een reusachtig verkeer en uitgebreide havenwerken bezit, meer gemakken aan. De niet overgroote, en op zich zelf liggende- haven, vergemakkelijkte de leiding en het toezicht, een duidelijk en niet gecompliceerd net van rails maakte eene spoedige en ordelijke aanvoer van troepen en goederen op elk gewild punt der

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 254