241 kade mogelijk, terwijl het in het werk gehinderd worden door een groot publiek minder te vreezen was. Een bezwaar tegen de keuze van „Bremerhaven" als eenige inschepingsplaats was de omstandigheid, dat daardoor de arbeids krachten der Hamburg-Amerika-lijn niet volledig tot hun recht kwamen, daar de onder de aan de beide maatschappijen toebe- hoorende arbeiders bestaande verhouding niet toeliet, de te „Ham burg" tot het opnemen van troepen ingerichte schepen, 'die op vooraf bepaalde datums te „Bremerhaven" zouden aankomen, te vooizien van arbeiders tot het aldaar laden daarvan. De Lloyd verklaarde evenwel ook de lading der uit Hamburg- komende schepen met eigen personeel te zullen verrichten. 2e. Voor de inscheping zelf werd bepaald, dat: de gezamenlijke staven, troepen, enz., voertuigen, munitie zoomede die krijgsbehoeften, welke de troepen direct met zich voerden, zooals offlciersgoederen, kleedingzakken der manschap pen, met het spoor naar „Bremerhaven" en b. alle overige krijgsbehoeften, die als stukgoederen moesten worden vervoerd, gedirigeerd zouden worden op het „Weser- station" te „Bremen". Daar zouden zij in lichters geladen en de Weser afzakkende, langs zij der te „Bremenhaven" liggende transportschepen worden gebracht. Deze belangrijke bepaling was gemaakt naar aanleiding van den in dien geest uitgesproken wensch der Lloyd, die een gelijktijdige lading van af de kade, en uit de lichters als eisch stelde, om in verband met den be perkten tijd het transport gereed te krijgen. Door dezen maatregel werd niet alleen de ter plaatse gebrui kelijk zijnde wijze van werken gevolgd, maar konden ook de hulpmiddelen van Bremen, arbeiders en goederenloodsen, waar aan te Bremerhaven gebrek is, worden benut. Bovendien konden op deze wijze de kranen der schepen en der kade tegelijk werken, en gebruik gemaakt worden van het voordeel, dat het laden uit lichters boven dat van af de kade heeft, waarbij toch elke colli eerst uit den bagagewagen moet worden gehaald en op de kade nedergelegd. De militaire autoriteiten hadden twee grondslagen bij het laden vastgesteld, welke bij de verzending moesten worden ge volgd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 255