245 overgevoerd moest worden, werden de daarvoor benoodigde stoo- mers aangewezen en, rekening houdende met de beschikbare ruimte, voor elk het aantal troepen bepaald, dat zij aan boord moesten nemen. Met het oog op de lange zeereis in tropische hitte, het geheel onbekend zijn van de manschappen met al de daaraan verbon den ongemakken en bezwaren, en rekening houdende met de noodzakelijkheid om het expeditiekorps zoo gezond mogelijk het doel te doen bereiken, werden in het tusschendek slechts 76°/0 van het aantal manschappen, dat de schepen bergen konden, ondergebracht, een voorzorgsmaatregel, die zeer gunstige uit komsten gaf (1). Het verdeelen der troepen ging met groote bezwaren gepaard, omdat niet afgeweken mocht worden van den regel, dat de tac tische eenheden met hun personeel en materieel bijeen moesten blijven, terwijl de schepen niet dienovereenkomstig waren ge bouwd, zoo kon men b.v. op het eene schip veel manschappen plaatsen, maar was er gebrek aan hutten voor le klasse passa giers een ander, dat met het oog op zijn bestemming als pas sagiersboot overvloed van plaats voor le klasse reizigers aanbood, had daarentegen gebrek aan tusschendeksruimte. dus aan man schappenverblijven, en een derde had door zijne bestemming als vrachtboot wel veel laadruimte, maar naar verhouding weinig- plaats voor troepen en officieren. Men make hier niet uit op, dat de reederijen voor het trans porteeren der troepen minderwaardige of zich daartoe niet lee- nende schepen beschikbaar stelden, integendeel, het materieel op zich zelf beschouwd was uitstekendbeter dan misschien ooit ergens voor zulk een doel gebruikt is, maar men was door het onverwachte van het voorgevallene, en de groote behoefte, die eensklaps ontstond niet in staat geweest precies te nemen wat men hebben wilde, maar gedwongen die stoomers te gebrui ken, die juist in de Duitsche havens lagen of zich derwaarts op reis bevonden en die door de reederijen dus het snelst aan den geregeld en gang van hun bedrijf konden worden onttrokken. (1) Voor zoover ons bekend gebruiken andere natiën bij troepenvervoer over zee de geheele daarvoor beschikbare ruimte, ja in den Spaansch-Amerikaanschen oorlog werd bij het vervoer van en naar „Cuba" door de Spanjaarden die ruimte zelfs met 25 pCt. over schreden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 259