248 dat van 12 tot 30 Juli 1418 wagens met 6,100000 K.G. goe deren aan het Weser-station aankwamen en gereed tot laden doorgezonden werden. Op dezelfde wijze moest het stations commando „Bremerhaven" de aldaar aankomende voertuigen, mu nitie, enz. op de kade langs-zij der transportschepen in bepaalde orde bijeenbrengen. De goede verdeeling bij de lading bracht veel bezwaren mede, daar in elk geval, wilde men alle krijgsbe hoeften opbergen, de ter beschikking zijnde laadruimte geheel moest worden gebruikt. Het streven moest dus zijn zooveel mogelijk zware goederen, die in groote hoeveelheden voorkwamen („Massengüter") in het onderste gedeelte van het schip te stuwen, en dan toch nog plaats genoeg over te houden, om de bij bepaalde troepenafdee- lingen behoorende voertuigen, goederen, enz. dus de op naam van een schip staande voorwerpen, in elk geval nog in dat schip te kunnen' laden. Hoeveel ruimte men daartoe moest openlaten was zelfs niet bij benadering te bepalende aankomende troepen lieten toch nog groote hoeveelheden goederen, zooals tafelbe- noodigdheden, goederen van marketensters en dergelijken aan boord brengen. Wanneer men nu na de inlading van al die door de troepen medegevoerde goederen kon nagaan, dat er nog laadruimte overbleef, dan moest men er tegen wil en dank wel toe overgaan die ruimte te vullen met goederen, die men gaarne onder in het schip geladen had („Massengüter"); toch bleven bij het eerste transport nog ongeveer 1000 M3 reservevoedsel en dergelijken achter. De troepengoederen werden zooveel mogelijk naar de formatie der troepen langs-zij der stoomers gebracht, zoodanig dat zij van zelf in de gewenschte volgorde werden overgenomen, een maatre gel, die dikwijls veel van zijn waarde verloor wanneer b.v. de lading van eenen lichter slechts gedeeltelijk in het eene en voor de rest in een ander schip moest worden geborgen. Het nautische standpunt kwam vaak in botsing met de mi litaire eischen, waar het eerste eene stuwing van zware stukken onder in het schip en eene zeevaste verpakking in het bijzonder van voertuigen middels kleine colli's, waar zich proviandkisten zoo goed toe eigenden, verlangden. Het geheele werk werd nog ernstig bemoeilijkt door het regen-

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 262