250 Als regel geschiedde de inscheping der troepen onder leiding der officieren van den generalen staf, die daarmede belast waren zoodanig, dat wanneer de trein, die in de onmiddellijke nabijheid van den stoomer stopte, aangekomen was, voor de rijtuigen werd aangetreden en de sergeant-majoor de compagnie geerden opstelde. De zich vóór de compagnieën bevindende officieren, enz werden met enkele woorden op de hoogte hunner taa - gebracht, en daarna hun hut gewezen, en de officier van den generalen staf gaf, daarin bijgestaaan door den sergeant-majoor en de onderofficieren van het „inschepings commando, aan ieder voor het tusschendek bestemd militair een met de dooi- loopende cijfers, waarmede kooien, geweerrakken en bakken waren voorzien, overeenkomstig nummer. De manschappen werden dan bij kleine afdeelingen op het schip gebracht, waai zij hun uitrusting op hun kooi, en hun geweer op het rek P^Ondertusschen werden de officiersbagage, de kleedingzakken en de overige nog door de aangekomen troepen medegebrachte krijgsbehoeften met behulp van een marine-detachement uit de wagons gehaald, en behoorlijk geordend op de kade nedergeleg Ieder man zocht daarop zijn kleedingzak uit en bracht die aan boord, de officieren zorgden, dat de door hun medegebrachte bagage deels in de hut, deels in de daarvoor bestemde ruimte werd afgeleverd, daarna werden de nu nog overgebleven goe deren ingescheept. Het inschepen van een bataljon duuide gemiddeld een tot ander half uur. Als voorbereiding voor de aan boord gedurende de uitreis te verrichten diensten was in het algemeen alleen te beschouwen de benoeming voor elk schip van eenen transportgeleider. Aan hem werden voor de reis de noodige gedrukte voorschriften zooals de bij de marine bestaande gezondheidsregelen, ter han besteld, en hem bovendien schriftelijk eenige wenken gegeven ter vergemakkelijking zijner taak waaronder behoorden, een ontweip voor de verdeeling van den dag aan boord, de wijze waarop de inwendige dienst het best kon geregeld worden, eene uitgewerkte verhandeling betreffende de hygiëne in de tropen, eene aanwij zing hoe zich in het buitenland te melden, bepalingen omtrent verzendingen per post en der gelijken meei.

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 264