14 -■zijn uur van thuiskomst 's avonds, wordt beloond met avond permissie; de geheele of gedeeltelijke intrekking hiervan is voor -deze eene bestraffing. Zoo zouden we nog een heele reeks van kleinere en grootere belooningen kunnen noemen, waarvan de intrekking of opschor ting eene bestraffing daarstelt. Willen we er een eenigszins ruim gebruik van kunnen maken, wat zeer aan te bevelen is, dan dienen we dit volgt reeds dadelijk steeds te beloonen, waai er te beloonen valt. Wij merkten zooeven reeds op, dat dit beloo nen zoo heilzaam werkt bij de opvoeding van het denk- en gevoel vermogen, hier bij het wilvermogen kunnen we het uitblijven ervan weer dienstbaar maken als uitstekend tuchtmiddel voor den wil. Terugkomende op wat we zooeven zeiden, dat over 't algemeen door ons te weinig beloond wordt, keeren we het nu om en zeggen, dat er te weinig door ons bestraft wordt door gebruik te maken van -de intrekking. Wij willen niemand verdenken van onachtzaam heid bij 't opleggen van eenigerlei straf, een ieder make dit door zijne zelfkennis uit, maar het verwijt moet ons over de lippen, dat er maar al te veel naar het strafregister wordt gegrepen, alsof het sous entendu is, dat elke overtreding gevolgd moet worden door zooveel dagen dit of dat. Ook is dat register maar al te veel alleen de basis waarop we ons oordeel over 's mans gedrag, karakter, individualiteit, eigenschappen, hoedanigheden, enz. vestigen. De wet geeft dit wel aan, maar men bedenke, dat deze ook nog heel iets anders vergt (art. 53 R. v. K.). Ook zijn er onder ons, die een zoodanig vast tarief er op na houden, dat de man van te voren eenigszins kan nagaan wat straf hem te wachten staat. Men moge soms meenen, dat dit goed werkt in het belang van de krijgstucht, men heeft het niettemin mis. Gevoelloosheid voor de straf en een berekenend en beredeneerd plichtverzuim is er het gevolg van. Een half uur te laat thuis komen: vier dagen kwartierarrest. Al- Jicht, dat de man aan het vergelijken gaat wat hem meer waard is, nu het pleizier van een half uur langer uitblijven, of later vier da gen thuiszitten. Hij komt toch nog op wacht, rest slechts drie blagen en daarbij, veel trek aan uitgaan heeft hij dan toch niet, dus, maar uitblijvenWij behoeven niet verder aan te toonen hoe na- Heelig voor de krijgstucht een dergelijke wijze van handelen is.

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 26