257 strueerde vaste of hydraulische affuiten van gelijk vermogen en uitrusting, wat verkregen is door het toegepaste constructie principe, in de eerste plaats door een geheel nieuwen vorm van het affuitlijf, in de tweede plaats door veelvuldig gebruik te maken van zeer sterke, volgens de gepatenteerde persmethode van Ehrhardt vervaardigde, naadlooze stalen buizen als materi aal voor de samenstelling der affuit, waarbij gieten, klinken en soldeeren zoo min mogelijk wordt toegepast. Uit het medegedeelde blijkt nu zeker reeds voldoende, welke voordeelen dit systeem bezit boven de tot nog toe vervaardigde •constructies met vaste affuit zonder terugloop of wel met be perkten terugloop. Bij de eerste graaft zich de staart diep in den grond in, waardoor de terugloop geheel wordt opgeheven, doch daarvoor treedt het opspringen van het kanon in de plaats, doordat het zich met zijn raden, om den ingegraven spoor draaiend, in de hoogte verheft en met een dreun weer op den grond neervalt. Door deze totale opheffing van den terugloop wordt het materiaal van het geheele stuk sterk aangesproken, bouten en klinken worden gemakkelijk afgeslagen, breuken in as-, rad en richtschroeven springen er uit voort en andere storingen in het materiaal kunnen er het gevolg van zijn. Dat men bij •deze soort van affuiten bij ieder volgend schot op nieuw moet richten, spreekt van zelf. Bij de affuiten, behoorende tot de tweede soort, waarbij de ■.spoor slechts ten deele aan de affuit is verbonden, graaft zich in het algemeen de spoor in den grond in; de affuit zelf krijgt •een beperkten terugloop, waardoor de veer, die den spoor met de affuit verbindt, gespannen 'wordt. Deze gespannen veer trekt of stoot het geschut, nadat de terugloop heeft opgehouden, weer in de vuurstelling terug. Daar het kanon, zooals reeds vermeld werd, een beperkten terugloop heeft, is de beschadi ging bij het schot geringer dan bij de eerste soort; toch komt het opspringen met alle daaraan verhonden nadeelen daarbij voor, zoodat de vuursnelheid door het telkens opnieuw richten tot op 8 schoten in de minuut beperkt wordt. Maar ook bij vergelijking met vuurmonden voorzien van een hydraulische reminrichting blijkt, dat de affuit systeem Ehrhardt -een groote schrede op technisch gebied vooruit is. De hydrauli-

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 271