260 zetter vervalt, daar het, zooals nader vermeld zal worden, door de kardoes wordt aangezet. De fabriek.stelt twee typen van dit geschut beschikbaar, en wel a. Kaliber 7.5 c.M. met een aanvangssnelheid van 500 M. en een projectielgewicht van 6,5 K.G-. b. Kaliber 7,62 c.M. met een aanvangssnelheid van 550 M. en een projectielgewicht van 6,5 K.G. Gaan wij thans over tot de beschrijving van het systeem „Ehrhardt", waartoe wij gebruiken het „Norsk Artilleri-Tids- skrift" afl. 3 v. 1900waar wij ongeveer het volgende aantreffen. Onder de verschillende typen van veldkanonnen, waarmede kort geleden met het oog op de aanschaffing van nieuw veldartillerie- materiaal proeven bij ons werden genomen, heelt het door de „Kheinische Metallwaren und Maschinenfabrik" te Dusseldorp voorgestelde kanon in bijzonder hoogen graad de aandacht tot zich getrokken. 1.) De vuurmond zelve is vervaardigd volgens de methode, die het „Ehrhardtsche Presslochverfahren" genoemd wordt. Dit perzen heeft de vastheids- en elasticiteits-eigenschappen van het staal zoodanig verbeterd, dat het mogelijk is, het naar verhou ding lichte veldkanon een soliditeit- te geven, die haar proef bij de zwaarste schiet- en rijdoefeningen glansrijk doorstaan heeft. Terwijl de commissie van proefneming bij een kanon met 7.5 c.M. kaliber, 6.5 K.G. projectielgewicht en 5U0 M. aanvangssnelheid als maximum gewicht voor het afgelegde stuk 950 K.G., en voor het geheel uitgeruste kanon 170D—1750 K.G. had vastgesteld, zijn bij het systeem Ehrhardt deze gewichten resp. 895 K.G. en 15801600 K.G., in welk laatste gewicht de in den voorwagen opgenomen 36 schoten zijn begrepen. Het bij de vervaardiging der vuurmonden aangewende „Press- verfahren" geeft in verband met het verbeterde ruwe metaal een gewone massieve buis een hoogen graad van weerstands vermogen tegen een inwendigen druk, zoodat het tengevolge van die verbetering van het ruwe metaal niet meer noodig is, de zeer kostbare kunstmatige metaal-constructie toe te passen. De vuurmond kan dus weer, zooals dat vroeger het geval was, uit één stuk worden vervaardigd, waardoor de prijs er van zeer daalt. Intusschen maakt de constructie van het kanon uit een

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 274