261 kernbuis en een mantel, die beide volgens bovenstaande methode vervaardigd en door inkrimping met elkaar verbonden worden, een nog grooter weerstandsvermogen van den vuurmond moge lijk. Door het persen onder den druk van den allengs in het massieve blok indringenden stempel, wordt het metaal van den zielwand buitengewoon dooreengewerkt en verdicht, waardoor niet alleen de veerkracht en de vastheid, maar vooral ook de taaiheid op in het oog loopende wijze wordt opgevoerd. De voordeelen, verbonden aan deze Ehrhardt vuurmonden, zijn de volgende: 1. Zij gedoogen in betrekkelijk lichte kanonnen hooge gas drukken te gebruiken en voldoen daardoor aan den eersten eisch van een rationeel geconstrueerden vuurmondgroot weerstands vermogen bij gering gewicht van den vuurmond. 2. Door de samenpersing van de inwendige deelen wordt de oppervlakte van den zielwand bijzonder hard en dicht, zoodat ze aan de mechanische werking der zeer heete buskruitgassen met hooge spanning op voortreffelijke wijze weerstand biedt. Op grond hiervan blijven deze vuurmonden op den zoo gewich- tigen overgang tusschen kamer en getrokken gedeelte onbescha digd, en is de afslijting in het overige gedeelte van de vlucht zoo goed als nihil, dus eveneens voor de practijk zeer voordee- lig te achten. 3. Zoowel door de hooge verdichting van het metaal als dooi de na lange proeven gedane keuze van staalsoorten met groot weerstandsvermogen, het gebruik van het zeer zuivere en ho- mogeene en daarom alleen aan te wenden Tiegel-staal, bieden deze vuurmonden de meeste veiligheid tegen de werking van brisante springmiddelen. Bij het bij toeval springen van een brisantgranaat in den vuurmond, wordt deze geenszins uit elkaar geslagen, maar in het ongunstigste geval komt er een geringe buitenwaartsche uitbuiging van de ziel op de plaats, waar het springen plaats heeft. Na het bovenstaande kunnen wij niet anders zeggen, dan dat de door ons beproefde vuurmonden volgens dit stelsel alle an dere uit Martinstaai of doorboren van de ziel vervaardigde vuur monden verre overtreffen. 2.) De sluiting.

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 275