262 De sluiting voor het Ehrhardt kanon is of een speciaal voor dit systeem geconstrueerde schroefsluiting of een Nordenfeltsche excentrische sluiting of een wigsluiting; alle drie worden door één beweging van den sluitstukbediende geopend. Daar het Noorsche tijdschrift niet verder op deze sluitingen ingaat, voegen wij hier dan ook ter meerdere volledigheid nog het een en ander bij, uiteen afzonderlijke brochure door de Fabriek zelf uitgegeven. Moet de uiterste grens van het snel laden bereikt worden, dan zouden wij de voorkeur geven aan de schroefsluiting. Deze namelijk maakt het mogelijk, dat de sluitstukbediende en de lader een betere plaats ten opzichte van het stuk krijgen en vereischt ook geen zorgvuldig aanzetten van de patroon, daar deze door het sluitstuk zelf in de kamer geschoven wordt. Waar de hoofdeisch is de grootste vuursnelheid te kun nen bereiken, daar is de schroefsluiting met eenheidspatronen als het meest geschikt te beschouwen, terwijl de wigsluiting voor het gebruik van gescheiden munitie en minder snel vuur het meest passend wordt geacht. Hoewel het sluitstuk door ééne beweging gehanteerd wordt, en alle verrichtingen automatisch geschieden, wordt het ka non door een afzonderlijke bewerking afgevuurd, terwijl de slagpin eerst door het trekken aan het aftrektouw gespannen wordt. De afvuurinrichting is bovendien zoo ingericht, dat eerst afgetrokken kan worden, wanneer het sluitstuk volkomen gesloten is. Voorts is door het aanbrengen van een automatisch werkende veiligheidsinrichting het van zelf zich openen van het sluitstuk bij het vervoer uitgesloten. 3.) De affuit. De affuit, zoo gaat het Noorsche tijdschrift weer verder, moet als het voornaamste deel van dit systeem aangemerkt worden. Bij de hydraulische Ehrhardt affuit wordt de terugloop van het geschut en het opspringen van de affuit vermeden, doordat de vuurmond evenwijdig aan de zielas zoo ver mogelijk op de boven- affuit terugglijdt, terwijl de onderaffuit bij het schieten een zeer kleinen affuithoek krijgt. De krachtige terugstoot wordt door de vloeistof in de rem opgenomen en omgezet in een veel zachteren druk, die over

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 276