263 een zeer langen weg verdeeld wordt. Hierdoor wordt de affuit zelf slechts zeer gering aangesproken. Het opspringen wordt door een kleinen affuithoek vermeden, en deze wordt verkregen, door dat men vóór het begin van het vuur de onderaffuit door het uittrekken van een inelkaar schuifbaar buizenstel in korten tijd veel langer maakt. De vuurmond gijdt met een voor- en een achtergeleiklauw over geleirichels in de bovenaffuit. Aan den voorsten klauw is de glycerinecylinder bevestigd, die van achteren door de achterafsluitplaat van de bovenaffuit geleid is, en waarvan de stang op de voorste afsluitplaat van de bovenaffuit is bevestigd. Om den remcylinder zelf zijn spiraalveeren gelegd, die van voren tegen deu vuurmondgeleiklauw en van achteren tegen de afsluitplaat van de bovenaffuit rusten. De bovenaffuit is U vormig uit een opengesneden uit staal zonder naad gepersten Ehrhardtbuis vervaardigd, opdat zij bij gering gewicht zoo veel mogelijk weerstand kunne bieden en tegelijk als beschermer voor den remcylinder dienen kunne. Een tweede voorbehoed middel voor dezen remcylinder en voor de glijdvlakken van de bovenaffuit tegen vijandelijk vuur vormt een aan den vuurmond aangebracht pantser, dat een zoodanigen afstand van de gelei dende deelen heeft, dat mogelijke butsen door springstukken, kogels, enz. ontstaande, het werken van de affuit niet belemmeren kunnen. De remcylinder en het pantser veroorzaken tevens door hun gewicht een vermindering van den terugstoot. Door het aanbrengen der pantser-bescherming is een groot deel der bezwaren tegen hydraulische remmen opgeheven geworden Om bij de vastgeschoten affuit de zijwaartsche richting vlug te kunnen uitvoeren, is een daarvoor bestemde inrichting vlak voor de zitplaats van den richter aangebracht. Deze bestaat uit 2 over elkaar glijdende richtkussens, waarvan het onderste door een uit buizen bestaande schoorverbinding voor zijwaartsche bewegingen wordt behoed. Het bovenste kussen wordt door een schroef met handrad in den vorm van een cirkelboog tegen het onderste verschoven. Deze beweging wordt gevolgd door de vast aan het bovenste kussen verbonden bovenaffuit, die met den vuurmond gezamelijk met een pivottap in de as naar rechts en links kan verplaatst worden. De hoogterichting wordt-

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 277