264 ----- •door een van een rad voorziene richtschroel' verkregen, welke beweging door de richtkussens, de bovenaffuit en den vuurmond gezamenlijk gevolgd wordt. De affuit-as dient hierbij als hori zontaal pivot. De richter zit op een zitplaats, die links aan het affuitlijf is aangebracht en houdt vizier en korrel onafge broken in het oog, zoodat de vuursnelheid alleen van het laden en den tijd, welke het terug- en vooruit loopen van den vuur mond duurt, afhankelijk is. De onderaffuit bestaat uit twee inelkaar verschuifbare buizen. Hierdoor wordt verkregenbij het vervoer een korte en bij het schieten onder kleine elevaties een lange onderaffuit. De noodige steun bij het schieten wordt door een aan den affuit staart aangebrachten spoor verkregen. Met deze affuit kan men met dit Ehrhardt kanon 18 gerichte schoten per minuut afgeven. Yoor het rijden (vervoer) is een bijzonder sterke radwrijfrem aangebracht, die door de opgezetenen van uit de zitplaatsen bediend kan worden en in geval van nood ook als schietrem gebruikt kan worden. Assen en raden zijn over het algemeen uit het beste staal vervaardigd met toepassing van geperste naadlooze buizen. De holle as is bij gelijk weerstandsvermogen als de massieve as van gelijke afmetingen, daarbij veel lichter, de radnaaf is uit staal geperst, de spaken en velgen of uit hout of uit stalen buizen geconstrueerd, en met een naadlooze stalen holle velg van rechthoekige doorsnede verbonden. Het geheel wordt door een sterken radband te zamen gehouden. Tot hiertoe wat wij vinden in het „Norsk Artilleri-Tidsskrift." Wij voegen hier nog aan toe verschillende andere zaken, die wij ontleenen aan een verslag van de Fabriek zelve. 4.) De munitie-voorwagen en de caissons. De gezichtspunten, welke bij de constructie der voorwagens sterk in het oog werden gehouden, vloeiden voort uit de eischen, welke aan de volgende zaken gesteld worden: a. vervoerbaarheid, b. berging van de munitie, c. medevoeren van bedieningsmanschappen. ad. a. Om aan de hoogste eischen voor de bewegelijkheid

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 278