265 van het geschut als voertuig te voldoen, is een uit haken en oogen bestaande verbinding gekozen, terwijl de buitengewoon slanke vorm van de affuit een zeer hoogen graad van wend baarheid toestaat. In Zwitserland werd bijvoorbeeld het geschut op een ruimte van 1,4 M. in doorsnede gewend. De stabiliteit van het voertuig wordt aan den anderen kant door de naar verhouding lage ligging van de as en het gebruik van matig hooge stalen of houten raden bevorderd. Bovendien wordt het noodige toebehooren in kasten onder den voorwagenbak aangebracht, om den geheeien wagen zoo laag mogelijk te houden. De leidende gedachte bij de vervaardiging van het geschut,, namelijk om bij de meest mogelijke lichtheid van constructie het vermogen zoo hoog mogelijk op te voeren, is ook bij de inrichting der voertuigen in het oog gehouden; daarom bestaan de gezamen lijke deelen der voorwagens en caissons uit staal en wel onder veel vuldig gebruik van naadlooze, volgens het „Pressverfahren" ver vaardigde buizen. Daardoor is öf een groote gewichtsvermindering öf een noodzakelijke versterking van sommige gewichtige onder- deelen bereikt. De assen en raden zijn dezelfde als van de affuiten. De bakken en kisten zijn uit staalplaten samengesteld, die door geperste stalen verbindingsstukken de noodige hechtheid hebben verkregen, de zwengels bestaan uit naadlooze buizen met een ovale doorsnede, teneinde het buigingsmoment te verhoogen. Ook de disselboom wordt, als dit gevraagd wordt, uit staal ver vaardigd. Om bij het vervoer op oneffen terrein het stooten van het voertuig op te vangen en veel verminderd op de trek strengen der paarden over te brengen, worden, als ook dit ver langd wordt, elastische tusschenstukken aangebracht, terwijl ook de wagenbak op verzoek öf vast öf wel veerend door middel van buffers op het onderstel wordt verbonden. ad. b. Yoor de verpakking van de munitie worden, om het totaal gewicht te verminderen, alsmede om ook de ligging zoo veel mogelijk elastisch te doen zijn, uit riet gevlochten manden aan gewend, die door hun groote lichtheid het medenemen van een groote hoeveelheid munitie mogelijk maken of wel munitiekisten uit staalplaat met aluminium inlegstukken. De voorwagenbak wordt door een deur aan de achterzijde,.

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 279