- 266 ■de bakken op de caissonwagens door een deur zoowel aan de voor- als achterzijde gesloten. De voorwagen neemt al naarmate men manden of kisten gebruikt, 32 tot 36 schoten, de munitiewagen 84 tot 104 schoten in zich op. Behalve deze normaal inrichting maakt de fabriek nog: 1. voorwagens met munitieverpakking zonder gebruik van munitie-manden of kisten 2. munitiewagens, die door het uitnemen van schuiven zoo wel voor het transport van Artillerie als van Infanterie munitie kunnen worden ingericht; 3. gekoppelde voorwagens ter bespanning met 4 paarden; 4. tweeradige munitiekarren volgens Russisch model ter be spanning met 2 paarden. ad. c. Yoor het medenemen van bedieningsmanschappen zijn op de voorwagens der kanonnen en op de munitiewagens 3 zitplaat sen aangebracht, terwijl 2 man op de as van de affuit plaats kunnen nemen. Wil men geen zitplaatsen op de affuit-as hebben of wel maakt een te geringe spoorbreedte het aanbrengen van zulke plaatsen onmogelijk, dan kunnen voor de gezamelijke bedieningsman schappen zitplaatsen op den voorwagen gemaakt worden en wel zoodanig, dat 3 man vooruit en 2 man achteruit rijden. 5.) De munitie. a. Granaatkartetsen. Terwijl vroeger de veldartillerie een granaat kartetsgewicht noodig had van 7.5 a 8 K.G. om bij een nuttig ver mogen van ongeveer 30 U/Q een voldoend aantal kogels te kunnen bevatten voor de uitwerking van haar hoofdprojectiel, kan men nu bij gebruik van 250—300 kogels bij de aanwending van bodemla ding G. K. de verhouding van het kogelgewicht tot het projectiel gewicht op ongeveer 45—50 °/3 stellen, zoodat een projectielge wicht van 6,3506,500 K. G. als voldoende beschouwd kan worden. Het Ehrhardt veldgeschut wordt uitsluitend met G. K. uitge rust. Daar dit het eenige projectiel is, dat een groote diepte werking heeft, welke in den modernen oorlog noodzakelijk is, om bij snel te voorschijn komende en weer kort daarop ver dwijnende doelen den tijd voor het inschieten zoo veel mogelijk te verkorten, en ook bij den zwerm vorm tegen de verstrooid op tredende tegenstanders genoegzame uitwerking te hebben.

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 280