267 De G-. K. hebben de kamer in den bodem, om door de, door de springlading achter de kogels opgewekte, snelheidsvermeerde ring de dieptewerking te vergrooten. Ehrhardt tracht dit te berei ken door de projectielbuis in zijn geheel te doen blijven (niet uit elkaar te doen springen). Om de G.K. tot op de ui terste grens van schootsverheid voldoende waarneembaar te doen zijn, wordt een rookverwekkend middel tusschen de kogels aangebracht. Deze nieuwste G.K. bevat bij een gewicht van 6,5 K.G. 300 kogels van 11 gr. De technische middelen, waardoor dit bijzonder groote nuttig vermogen van de G.K. bereikt wordt, zijn: 1. Het gebruik van een sterk speciaal projectielstaal, dat zeer dunne wanden toestaat en toch weerstand biedt aan de explosief werking van de lading. 2. Het toepassen van het Ehrhardtsche Pressverfahren bij de vervaardiging der projectielbuizen, waardoor niet alleen eene buitengewone vastheid bij hooge taaiheid van het materiaal bereikt wordt, maar waardoor het ook mogelijk is, de geheele fabrieksarbeid zeer te vereenvoudigen en daardoor ook de prijs van dit projectiel zeer te verminderen. 3. Het vervangen van den vroeger gebezigden koperen cen- treerband door een centreerverhooging. 4. De belangrijke vermindering van het gewicht van de ont stekingsbuis door het gebruik van een aluminiumlegeering. Ook in plaats van de oude kartets kan de op nul getempeerde G.K. met goed gevolg gebruikt worden. Daar de Ehrhardtsche G.K. een geheel gereedgemaakte buis heeft, waaraan behalve het tempeeren geen enkele andere bewer king noodig is, kunnen alle gronden, die men vroeger aanvoerde met het oog op het behoud van het kartetsschot, nu geheel vervallen beschouwd worden, want de G.K. met de buis op nul getempeerd is ten allen tijde voor het schieten gereed. Het laden vereischt, namelijk bij het gebruik van eenheidsmunitie, noch meer tijd noch meer opmerkzaamheid, en de G.K. is voor het vuur van nabij even werkzaam als de oude kartetsen. b. Buizen. De buizen worden geheel voor het gebruik gereed afge leverd, en worden op het projectiel geschroefd medegevoerd, ter-

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 281