268 wijl bij het gebruik van de G-. K. als kartets niets anders noodig is dan het projectiel in den vuurmond te brengen. Bij gebruik als tijdbuis behoeft zij slechts getempeerd te worden. De brandtijd bedraagt 21 seconden en komt overeen met een afstand van 5000 M, als de aanvangssnelheid 500 M is. Op nog grooter af standen werkt dan de schokbuis, als men de brandsas buiten werking stelt. Om het doode gewicht van de G. K. ten gunste van de werk zame kogelvulling zooveel mogelijk te verminderen, bestaat de buis in hoofdzaak uit een aluminiumlegeering, die maakt dat het totaalgewicht van de buis met 280—350 gr. verlaagd wordt. c. Kardoezen. De kardoezen worden in den vorm van patroon hulzen voor de vervaardiging van tot een geheel vereenigde muni tie of als kardoeshulzen voor gescheiden munitie gebruikt. Hoewel het wel beschouwd begrijpelijk zoude zijn op dezelfde wijze als bij het infanterieprojectiel, projectiel, lading en ontstekingsmiddel tot één geheel te vereenigen, zoo werden aan deze vereeniging toch van vele zijden van den beginne af aan zekere nadeelen toegeschre ven en wel: verhooging van het doode gewicht, beschadiging van het projectiel bij het vervoer en daardoor veroorzaakte vertraging bij het laden, verkeerd indringen van het projectiel in de trek ken, daar het aanzetten achterwege blijft en dergelijke meer. Deze bezwaren voerden de Fabriek tot het scheiden van de la ding en het ontstekingsmiddel van het eigenlijke projectiel. Waar wij hierboven de uiterste snelheid van vuren en laden als hoofdeisch voor een snelvuurkanon aangenomen hebben, daar geschiedde dat werkelijk onder vooropstelling, dat de eenheids patroon de voorkeur verdient boven de van het projectiel ge scheiden metalen kardoes. De aangevoerde nadeelen, die de eenheidspatroon dan hebben moet, doen zich in de praktijk toch in zoo geringe mate voor, dat men er nauwelijks rekening mede behoeft te houden; aan den anderen kant staan tegenover deze nadeelen zulke groote voordeelen, dat deze den boventoon voeren en tot de invoering van eenheidspatronen zullen leiden. Dat de patroonhuls meer weegt dan een kardoeshuls is onwederlegbaartoch is het ver schil in gewicht niet noemenswaard, daar het zwaarste deel, de bo dem, in beide gevallen hetzelfde weegt, terwijl de dunwandige huls

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 282