269 - niet veel tot gewichtsverhooging bijdraagt; bij gescheiden mu nitie worden echter in de wagens inrichtingen tot berging van twee gescheiden munitiebestanddeelen noodig, waardoor dit ge- wichtsverschil voor het grootste deel weer vereffend moet wor den. Het deuken of in het algemeen beschadigen van het projec tiel wordt door goede bewerking en goede verpakking vermeden. Door het gebruik van de eenheidspatroon worden de laadbe- wegingen verminderd, ook staat ze een sneller vervangen van munitie toe. Voorts schuift het sluitstuk de maar even in de kamer gestoken patroon van zelf verder in de kamer voor uit, terwijl het gescheiden projectiel in den overgangskegel naar het getrokken gedeelte gedrukt moet worden. De fabriek heeft intusschen ook kardoeshulzen voor gescheiden munitie vervaardigd, en wel van zoodanige lengte, dat de kar does de ladingsruimte volkomen opvult. Om nu het aanzetten van het projectiel te vermijden, bevat de kardoes een deksel, met welks voorvlak het projectiel naar voren in de kamer wordt gescho ven. Op deze wijze wordt het laden van den vuurmond met geschei den munitie bijna even snel verricht als met eenheidspatronen. De patronen en kardoezen worden uit messing of staal vervaar digd de ontsteking heeft plaats door een in den bodem geschroefde slagschroef of door een ingezet slaghoedje. Als lading gebruikt men nitroglycerine of nitrocellulosekruit met een kleine bijlading van zwart kruit. Vermelden wij thans nog even de fabrieken, waarin het ge schut en de munitie vervaardigd worden. Onder de leiding van den Geheimen Baurath Heinrich Ehrhardt te Düsseldorf, de ontwerper van dit geschut, werken samen de volgende fabrieken, om oorlogsmateriaal van allerlei aard te ver schaffen 1. Rheinische Metallwaaren- und Maschinenfabrik te Düssel dorf met een staalfabriek te Rath en een schietterrein te Unterlüss. 2. Press- und Walzwerk-Actiengesellschaft te Düsseldorf- Reisholz. 3. Fahrzeugfabrik Eisenach te Eisenach. 4. Heinrich Ehrhardt, special Werkzeugmaschinenfabrik te Düsseldorf en Zella St. BI. Dl. II, 1901. 18

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 283