275 „Da die Baren der Kolonie stark mit ihren Stam- und Blutsver- „wandten in den Republiken sympathisiren, so ist eine strenge „Bewachung der Eisenbahnliniën eine unabweisbare Nothwen- „digkeit. Ein zweites Lager wird in Queenstown via Port Eli- „zabeth geschaffen und die zur verstarkung des Lagers bei La- „dysmith in Natal bestimmten Truppen sind in diesem Augen- „blicke bereits in Natal und auf dem Marsche." De leiding voor het bouwen der spoorwegen en voor het spoor wegvervoer op het Westelijk operatietooneel werd opgedragen aan den overste Girouard. Eerst had men de eindtrajecten der spoorbanen ondèr militair beheer willen plaatsen, zooals ook na derhand geschiedde op het baanvak tusschen de Oranje- en de Modderrivier. De beschikbare spoorwegcompagnie kon evenwel haar taak niet naar behooren volbrengen, waarom het beheer weer werd opgedragen aan burgerpersoneel, dat ook op de andere baanvakken bleef functionneeren. Dagelijks liepen op de lijn Kaapstad Modderrivier 7, op de lijn Port Elizabeth Cradock Naauwpoort 5 en op de lijn East- LondonStormberg 3 militaire treinen. De dienst der intendance stond onder de bevelen van den overste Richardson Deze kocht reeds in den loop der maanden October en November den inhoud op van alle schepen, die, be laden met levensmiddelen, Zuid-Afrika aandeden, zoodat de komst van de uit Engeland verzonden voorraden, niet werd afgewacht. Door dezen maatregel leden de troepen nooit gebrek. Op alle vooruitgeschoven punten werden bakkerijen opgericht, zoodat de troepen dagelijks versch brood konden krijgen. Vleesch werd in bevroren toestand uit Nieuw-Zeeland en Australië in groote hoeveelheden opgekocht, waardoor geene slachterijen be hoefden te worden opgericht en het transport met levend vee niet noodig was. Bovendien kregen de manschappen geleien in overvloed. Het suikergehalte hiervan verhoogde hun weer standsvermogen 1). Gaan wij nu in de eerste plaats den toestand in Natal na. Tengevolge van het volkomen gemis aan transportvoertuigen was het den Engelschen generaal onmogelijk zich bij zijne opera- 1) Der Burenkrieg in Êüd-Afrika van von EstorfT.

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 289