277 gewaagd tot ontzet van Ladysmith, welke geëindigd was met het ongelukkige gevecht bij Colenso. Na de organisatie van den transporttrein zou een tweede poging worden gewaagd, waartoe een groot gedeelte van de beschikbare troepenmacht zou worden geconcentreerd te Springfield. Om dit gedeelte op eene gemak kelijke wijze van voorraden te kunnen voorzien, werd een Decau- villebaan naar die plaats aangelegd, terwijl behalve de trein- voertuigen een achttal straatlocomotieven zouden medehelpen tot het opvoeren der benoodigdheden. Een voorraad levensmid delen voor 17 dagen, opgelegd bij Spearmans Farm, werd vol doende geacht. Chieveley en Frère werden ingericht als depots. De Natalsche vrijwilligers zouden dienst doen als étape-troepen tot beveiliging van de communicatie-lijn Durban Chieveley, waarlangs in het geheel 4500 man, 6 veld- en 12 marine-kanonnen werden opgesteld Dagelijks liepen twee treinen naar Chieveley, voorzien van groote watervaten, welke vaten, na aankomst ter plaatse, werden gele digd in gereedstaande reservoirs, waaruit het drinkwater werd verkregen. De uitvoering van de beschreven maatregelen eischte evenwel veel tijd. Eerst den 16"n Januari, toen de laatste trans porten waren aangekomen en de troepen hunne aangewezen stand plaatsen hadden bereikt, kon ten tweeden male getracht worden Ladysmith te ontzetten. Een ooggetuige, Mr. Churchill Wilson, zegt van deze voorbe reidende maatregelen (1-): „Zoudt gij b. v. willen gelooven, dat er „acht dagen noodig zijn geweest om onze infanterie van Estcourt „naar Springfield te brengen? En waardoor? Omdat zij over laden was met bagage en andere zaken, terwijl zij gevolgd werd „door een ontzettenden trein. Nooit had ik nog gezien, dat de „officieren tenten kregen; hier had ieder man ze tot den minsten „soldaat toe. De wegen zijn opgepropt; de waadbare plaatsen „zijn opgevuldde marsch kan geen voortgang hebben. En ge durende dien tijd versterkt de vijand zich. Badkuipen ten „dienste van de generaals, kisten met champagne voor generaal „Buller, thee voor de soldaten, van alles werd medegevoerd! „Een mooie wijze van handelen om den soldaat gedurende drie l) „La guerre Sud-africaine" Le spectateur militaire 1900.

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 291