278 „dagen goed te laten eten, indien dit slechts dient om hem den „vierden dag heter te kunnen doen doodschieten!" Hoe steekt hierbij de handelwijze der Boeren af! Lord Roberts verhaalt in zijn schrijven van 21 Maart 1900 de voorvallen om Bloemfontein na de bezetting der plaats en zegt dan: „Gedu rende de laatste operatiën hadden de Boeren bijna geen bagage „bij zich; iedere strijder vervoerde zijne dekens en zijn voedsel „op den rug van zijn paard. Daar zij goed bekend waren met de „hulpbronnen van het land en met de plaatsen, waar overvloedig „graan en vee te vinden'was, was de vijand niet verplicht veel „levensmiddelen mede te nemen en konden zij marcheeren met „eene snelheid, die onze troepen niet konden bereiken." Bij de tweede poging van generaal Bulier tot ontzet van Ladysmith (1), waarbij door de troepen een trein met levensmid delen voor vier dagen werd medegenomen, was gelast den rechter vleugel der Boeren over Action Homes te omtrekken. Den 19™ •Januari 's avonds waren daartoe alle troepen en treinafdeelingen van generaal Warren over de Trichardsdrift gezet. Deze gene raal kon zich evenwel niet met het plan van den opperbevel hebber vereenigen, zooals hij mededeelde in den krijgsraad op 19 Januari. Volgens hern was de medegenomen hoeveelheid levens middelen onvoldoende voor de uitvoering van het plan. Hij stelde daarom voor meer Noord-Oostwaarts over Fair View en Rosalie te marcheeren. Daar deze weg evenwel volgens hem op 2 K.M. (volgens de kaart op 31/2 K.M.) langs den door de Boeren bezetten Spionkop liep, kon een flankmarsch met een grooten trein niet worden uitgevoerd, waarom hij ge lastte eerst den Spionkop te nemen. Van de beraadslagingen in dezen krijgsraad kreeg generaal Buller alleen te hooren middels een telegram, waarin gevraagd werd om een grootere hoeveelheid levensmiddelen, terwijl werd medegedeeld, dat generaal Warren in Venters Laager zou blijven tot het nemen van voorbereidende maatregelen (2). Generaal 1) Zie hierover de officiëele gevechtsberichten van de generaals Buller en Warren dd. 29 en 30 Januari en do beschouwingen daarover van lord Roberts dd. 13 Februari 19f0 gezamenlijk gepubliceerd den 17en April d.a.v. 2) De woordelijke tekst van dit voor de geschiedenis zoo hoogst belangrijke telegram is Left Flank 19th. January.

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 292