279 Bulier, die dus in de meening verkeerde, dat de uitvoering van- zijne bevelen alleen wachtte op de aankomst der vivres, zond onmiddellijk een voorraad voor drie dagen. Toen evenwel die generaal den 23™ op het gevechtsveld aankwam, was de strijd om den Spionkop reeds in vollen gang. Generaal Warren was n.l. reeds den 20en zijn opmarsch begonnen. De moeilijkheden, waarmede men bij deze operatie te kampen had, om den trein te kunnen voortbewegen, waren buitengewoon groot. In de hooggezwollen beken en stroompjes van het ge bergte, waarin op andere tijden geen water stond, zonken de raden der karren, vuurmonden en straatlocomotieven tot aan de assen in het leem en dikwijls was het noodig de bespan ningen van twee of drie wagens voor één wagen te plaatsen, ten einde deze weder in beweging te kunnen brengen. De eenige voertuigen, die goed bleven voldoen, waren de ossen-en muildierkarren, zooals zij in Afrika worden gebruikt. De ongelukkige afloop van het gevecht om den Spionkop is bekend genoeg. Den 27en Januari waren alle troepen en trein- voertuigen, die na het gevecht waren overgebleven op den Zuidelijken oever der Tugela vereenigd. Alle treinen te zamen hadden toen nog 2-32 ossenwagens en 257 karren, van welke- laatste enkele met 10, andere met 6 en weer andere met 4 muil ezels waren bespannen. Nog tweemaal poogde Bulier den overtocht te forceeren, doch dit gelukte hem niet. Eindelijk ontving hij den 18™ Februari bericht, dat de Boeren in grooten getale aftrokken en van af dat oogenblik werd langzamerhand Noordwaarts terrein gewonnen,, hetwelk leidde tot het ontzet van Ladysmith op den 28™ Februari. Wij zullen generaal Bull-er in zijn verderen opmarsch niet volgen, daar dit buiten het bestek van dit opstel ligt. Genoeg zij het te weten, dat, toen Johannesburg door de troepen onder To chief of the Staff. I find there are only two roads by which we could possibly get from Trichardt's Drift to Potgieter's on the north of the Tugela, one by Action Homes the other by Fair View and Rosalie, the first I reject as too long, the second is a very difficult road for a large number of waggons, unless the enemy is thorougly cleared out. I am, therefore, going to- adopt some special arrangements, which will infolve my stay at Venter's Laager for- 2 or 3 days. I wil send in for further supplies and report progress. "Warren.

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 293