281 den opstand in de Kaapkolonie, verbinding houden met lord Methuen en standhouden tegen de over Aliwal North en Bethu- lië naar Colesberg vooruitgerukte Yrijstaters 6000 man). In verband met deze opdracht werd aan generaal French, die aan vankelijk onder zijne bevelen stond, den last verstrekt om de spoorbaan te beveiligen en de gemeenschap te onderhouden met lord Methuen, waartoe hem 2000 man cavalerie werden toegevoegd. Generaal French begaf zich naar Naauwpoort. Door het voor uitrukken der verbondenen, die 24 November Stormberg en Steynsburg hadden bezet en de spoorbrug bij laatstgenoemde plaats hadden vernield, was samenwerking tusschen de beide generaals zoo goed als onmogelijk. Generaal Gatacre had zeer veel moeite om ook de laatst gegeven opdracht te vervullen. Hoewel hem einde November versterkingen waren toegezonden, gelukte het hem niet den vijand van zijne communicatie-lijn te houden. Aangezien het aantal der verbondenen gering was en zijne communicatie-lijn, hoewel zwak, toch verdedigd werd er waren 2400 man langs die lijn opgesteld behoefde hij zich niet dadelijk ongerust te maken over eene duurzame verbreking. Herhaaldelijk zien wij hem gevechten leveren om het bezit van Molteno, Stormberg en Middelburg en langzaam maar zeker werd hij door de verbondenen Zuidwaarts teruggedreven. Deze zouden aldus weldra de beschikking krijgen over het geheele spoorwegnet in die streken. Toen evenwel lord Roberts den 10en Januari te Kaapstad aankwam en daar bericht kreeg van den toestand, besloot hij tot het zenden van de VIe Divisie naar Theebus, terwijl hij generaal Braband met het juist ge vormde korps Kaapsche vrijwilligers aan Gatacre toevoegde. De VIe Divisie diende te Theebus niet tot versterking van de troepenmacht van generaal Gatacre, maar om de verbondenen terug te drijven, die de communicatie-lijn zouden willen be dreigen. Toen dan ook deze naar het Noorden terugtrokken,, ging de divisie bij Oranje-rivier-station over de rivier van dien naam om zich met de troepen van lord Roberts te vereenigen. Door dit terugtrekken der verbondenen kon generaal Gatacre zich ook gemakkelijker bewegen. In de tweede helft van Maart

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 295