282 vestigde hij zijn hoofdkwartier te Springfontein (aan den spoor weg Bloemfontein-Bethulië) en kreeg, nadat generaal Clements, ■de opvolger van generaal French, in Bloemfontein was gekomen, tot taak den geheelen spoorweg tot de Oranje-riviei te beveiligen. Generaal French beveiligde zijne communicatie-lijn Port Eli sabeth -Naauwpoort door langs de geheele lijn kleine afdeelingen Kaapsche vrijwilligers, die hem werden toegezonden,te legeien. Vooral Cradock en Rosmead werden door deze troepensoort stei bezet. In het geheel werden voor de beveiliging van de lijn ■6800 man met 12 veldstukken gebezigd. Den 7™ December zouden hem drie treinen met bereden troepen uit De Aar worden toegezonden, waarom hij Arundel liet bezetten door de Nieuw-Zeelandsche bereden infanterie. Den 8™ Januari 1900 werd zijn geheele macht verplaatst naar Rensburg, doch het mocht hem niet gelukken Colesberg te vermeesteren De onder Schoeman en de la Rey aanwezige troepen der vei bonde nen bleven waar zij waren en de afstand tusschen de beide vijandelijke partijen was betrekkelijk zóó gering, dat een trein met 22 wagens proviand, die op de hellende baan in e ric ting van het kamp der verbondenen zich ging bewegen dooi de "troepen van generaal French niet meer kon worden terug gehaald, terwijl ook de verbondenen met bij machte waren hem te vermeesteren, zoodat zij zich tevreden stelden hem dooi gra- naatvuur te vernielen. In stede van generaal French, die naar Kaapstad was opgeroe pen, trad ongeveer 20 Januari generaal Clements als bevelheb ber over de aanwezige troepenmacht op. Telkenmale hadden gevechten plaats tusschen de beide partijen, totdat ongeveer Februari de generaal zich genoodzaakt zag op Arundel terug trekken. Hadden de verbondenen hem nog verder Zuidwaarts teruggedreven, dan zou daardoor groot gevaar hebben bunnen ontstaan voor de communicatie van het leger van loid Roberts met zijne operatie- basis. Immers Naauwpoort was slechts 150 K M van De Aar verwijderd. Tengevolge van den toestand, waai- in generaal Cronjé zich bevond, oordeelden de verbondenen het evenwel noodzakelijk om terug te trekken, waardoor generaal

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 296