283 Clements den 28™ Februari Colesberg kon bezetten zonder op tegenstand te stuiten; den 16™ Maart werd de Oranje-rivier bij Norvalspoint overgetrokken en den 7™ April kwam hij te Bloemfontein aan. Zooals boven reeds werd medegedeeld zou lord Methuen Kim- berley moeten ontzetten. Hiertoe zou hij de beschikking krij gen over eene troepenmacht van 10000 man. Reeds den 21™ November, toen het 2/3 gedeelte van zijn troepenmacht nog niet was aangekomen in Oranje-rivier station iwaarheen lord Methuen zich reeds tegelijk met de eerste transporten had be geven), toen de bespanningen der vuurmonden en alle treinvoer- tuigen nog ontbraken, werd de tocht naar Kimberley aanvaard met een leger, dat slechts van de'allernoodzakelijkste verplegings- voorraden voorzien was, terwijl de ach ter waar tsche verbindingen ernstig bedreigd werden en zonder dat bij dien tocht op de directe of indirecte hulp van de generaals French en Gatacre kon wor den gerekend, die, zooals reeds is medegedeeld, meer dan genoeg aan zich zelf hadden. Tot bescherming van den spoorweg van Kaapstad tot De Aar had lord Methuen den 20™ November slechts de beschik king over 4000 man étape-troepen en vrijwilligers. Met zeer veel moeite en ten koste van zware verliezen bracht lord Methuen zijne troepen den 29en November op den Noordelijken oever van de Modderrivier, doch nu kon hij ook niet verder in verband met het geringe aantal bereden troepen en artillerie, terwijl boven dien aanvulling van den vivres-en munitievoorraad na de zware gevechten dringend noodzakelijk was. Den volgenden dag kwam gelukkig een vivres-voorraad, voldoende voor een halve maand, terwijl tevens den generaal namens den general of communications werd medegedeeld, dat 3 bataljons infanterie, benevens het Ca- nadeesche en het Australische regiment den 1™ December naar het Noorden zouden oprukken om de lijn Belmont—De Aar te bezetten 1). Nadat deze troepen waren aangekomen, stonden 7400 man met 42 zware vuurmonden langs de geheele communicatie-lijn opgesteld. Dat deze evenwel nog lang niet afdoende verzekerd was, blijkt wel uit het feit, dat, toen den 19en December Vic toria- West zich bij de verbondenen schaarde, er ernstig gevaar 1/ ,De Oorlog ia Zuid-Afrika''. I.M.T. 19u0 II.

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 297