284 bestond voor de verbreking der communicatie, zoodat zelfs den 28en d.a.v. de Britsche troepen, daar aanwezig, moesten worden gealarmeerd. Wekenlang bleven de Engelschen rustig in hun kamp aan de Modderrivier liggen. Generaal Methuen verontschuldigt deze handelwijze door in zijn officieel verslag mede te deelen, dat hij zich niet verantwoord achtte met zijne geringe macht op te rukken, zoolang de vijand zijne stellingen bleef bezetten, want door op te rukken zou zijne communicatie-lijn in gevaar wor den gebracht, terwijl zijn transporttrein slechts voor vijf dagen levensmiddelen kon bevatten. In dien toestand van werkeloos heid werden de Engelschen volstrekt niet gestoord door Cronjé, die eveneens kalm bij Magersfontein bleef. Wel werden nu en dan verkenningen gemaakt, maar verder kwam men niet. Intusschen was lord Roberts den 10eu Januari te Kaapstad aangekomen. In verband met het operatieplan van dien gene raal werd De Aar als tweede operatiebasis ingericht, omdat deze plaats het knooppunt vormt van de spoorwegen, waar langs de troepen bij Naauwpoort, Arundel en Oranje-rivier station hunne voorraden en versterkingen zouden kunnen ontvangen. In het kamp bij de Modderrivier zou het hoofdmagazijn voor het in de richting van Bloemfontein ageerende leger worden gemaakt, welk magazijn naar Kimberley zou worden overgebracht, zoodra deze stad zou zijn ontzet. Yan uit Kimberley zou achter het vooruitrukkende leger een Decauvillebaan worden aange legd. Toen evenwel na de inname van Bloemfontein de spoor wegverbinding met Kaapstad en East-Londen geheel hersteld was, werd dit laatste onnoodig en werd Bloemfontein ingericht als een nieuwe basis voor verdere operatiën. Yoor de verwezen lijking van bovengenoemde plannen was het volstrekt noodig, dat de gebrekkige organisatie van de Engelsche troepenmacht geheel werd veranderd, terwijl het transportwezen, ook op de communicatie-lijnen, goed in orde moest wezen. Ka de ontruiming van Stormberg door generaal Gatacre, was de dwarsverbinding van den spoorweg East-Londen Stormberg met de Westelijke communicatie-lijn geheel verbroken en had het militair vervoer tot begin Februari alleen plaats gehad

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 298