285 langs de lijn Kaapstad—De Aar. Na dien tijd werd deze lijn evenwel alleen gebruikt tot het vervoer van troepen, terwijl de verplegingsvoorraden verzonden werden langs de lijn Port Eli zabeth—Naauwpoort. Ofschoon de communicatie-lijn Kaapstad- De Aar 802 K.M. lang is en de afstand van Port Elizabeth tot De Aar, langs de spoorlijn gemeten, slechts 541 K.M. bedraagt, zoo was de eerste weg toch voordeeliger voor het troepenvervoer, omdat alle transportschepen uit Engeland eerst Kaapstad aandeden en dan nog twee dagennoodig hadden om Port Elizabeth te bereiken. Bovendien was het moeilijk bij slecht weder troepen in laatstgenoemde plaats te doen landen, omdat hier alleen een open reede is. Op de lijn Kaapstad—De Aar werden van het begin van No vember tot begin Februari 47000 man, 18000 dieren en 37000 ton voorraden verzonden. De capaciteit van den spoorweg werd geheel benut in de week van 19 tot 26 Januari, toen 11 vuur monden, 7650 man, 3535 dieren, 799 ton artillerie-materieel en 811 ton voorraden werden vervoerd. Dit vervoer is buitenge woon groot te noemen, daar de stations met waterreservoirs op die lijn ver uit elkaar liggen en zelfs de kolen 500 K.M. ver van de kust moesten worden gehaald, nadat de verbondenen de baan van Sterkstroom naar de kolenmagazijnen van Indwe hadden vernield. Op alle belangrijke punten van de spoorbanen waren detache menten Kaapsche vrijwilligers en detachementen van het leger opgesteld, zoodat daardoor zeer veel krachten aan het leger onttrokken moesten worden. Terwijl de spoorwegcompagnieën de vluchtige herstellingen aan de banen verrichtten, werden de meer duurzame door civiele ingenieurs uitgevoerd, b.v. de bruggen bij Erère en over de Modderrivier. Een vluchtige spoor brug over de Modderrivier werd door de spoorwegcompagnie gemaakt, terwijl twee van die compagnieën aan het baanvak Rosmead-Junction-Molteno werkten. Daar de voorhanden krachten echter op verre na niet voldoende waren voor al het werk, werd een 1000 man sterk spoorwegregiment opgericht, hetwelk gevormd werd uit de van de goudmijnen van Johannesburg gevluchte arbeiders (1). (1) Der Burenkrieg in Siid-Afrika van von Estorff. Dl. II, 1901. 19

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 299