287 ■van dit korps tijdelijk bij een troepenafdeeling kon worden in gedeeld. Lord Roberts schrijft over deze wijzigingen als volgt: „Toen ik inZuid-Afrika aankwam, bestond er geen georganiseerd transportwezen. Eenige duizenden muilezels waren bij elkaar „gebracht en een zeker aantal wagens voor ossen en muildieren was „aangebracht. Op het oorlogsterrein fungeerde het stelsel, bekend „onder den naam van „regimental system", hetwelk voor iedere „tactische eenheid een voldoend aantal transportmiddelen eischt „tot vervoer van hare munitie, bagage en twee of drie dagen „levensmiddelen. Zulk een stelsel kan goed werken bij manoeu- „vres in vredestijd, wanneer de troepen dagelijks gedurende een „week of tien dagen korte afstanden afleggen en wanneer depots „kunnen worden opgericht, waaruit de aanvullingen kunnen „geschieden, maar het is niet toe te passen bij operatiën over „een uitgestrekt gebied in een land, waar geen voedsel en bijna „geen fourage kan worden verkregen, waar vooruitgeschoven „depots niet kunnen worden opgericht en waar al de behoeften „voor een leger te velde over aanzienlijke afstanden moeten „worden aangevoerd. Het is bovendien een zeer kostbaar stel- „sel, want gedurende een veldtocht behoeft ieder korps niet „voortdurend op rnarsch te zijn. Een zeker aantal korpsen moet „belangrijke punten vasthouden en communicatie-lijnen bevei ligen en dit aantal heeft geen trein noodig. Bij het „regimen- „tal system" blijft de trein, die aan het korps is toegevoegd, „daarbij en komt daardoor niet beschikbaar ten algemeenen „nutte, terwijl voor het geval, dat hij van het korps wordt „afgenomen, niemand het oppertoezicht heeft en dus ook nie- „mand aansprakelijk kan worden gesteld voor den goeden gang „van zaken. „De ondervinding van generaal- majoor lord Kitchener komt „in dit belangrijke punt overeen met de mijne en wij bepaalden, „dat het eerste, wat gedaan zou worden, zou zijn het vormen „van een goed georganiseerd Transport Department." Ook over de verpleging der troepen liet lord Roberts zijn oog gaan en met behulp van den chef der intendance gelukte het in het begin van Februari groote magazijnen in Naauwpoort, De Aar en Oranje- rivier station aan te leggen, van waaruit het leger verscheidene weken zou kunnen worden verpleegd, in-

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 301