291 blijkt, aan het onvoldoend aantal transportmiddelen moet wor den toegeschreven, werden zeer juist door lord Roberts inge zien. Na te hebben medegedeeld, welken indruk de gevechten van de laatste weken en het snelle oprukken op den vijand gemaakt hadden, vermeldt hij: „was ik toen in staat geweest „om den vijand verder te vervolgen en voordeel te trekken „van dezen stand van zaken, dan zou de taak, om den Oranje- „Vrijstaat tot rede te brengen, betrekkelijk gemakkelijk zijn „geweest. Ik vond het evenwel onmogelijk dat te doen. Kaap stad, ons hoofddepot voor levensmiddelen, is 750 mijlen ver wijderd van Bloemfontein, waarmede zij verbonden is door „enkel spoor en de communicatie met de Kaapkolonie was ver broken, doordat de vijand de beide bruggen over de Oranje rivier had vernield. Yan het land konden wij geen goed voed- „sel krijgen en iedere mijl, die wij voorwaarts gingen, bracht „ons verder van de eenige plaats, waar een voldoende hoeveel heid levensmiddelen te krijgen was." Yan de gedwongen rust maakte lord Roberts evenwel op eene andere wijze een nuttig gebruik. Toen hij nl, uit Ma- feking bericht ontving, dat het garnizoen zich slechts staande zou kunnen houden tot den 18en Mei, gelastte hij den 17en April, dat een vliegende colonne, samengesteld uit bereden troepen, zou worden geformeerd. Deze colonne, ter sterkte van 900 man, waaronder vier stukken veldartillerie met 100 man, 100 infanteristen tot bewaking van den trein (52 wagens, ieder getrokken door 10 muilezels) en 1200 paarden, had voor 16 dagen levensmiddelen en voor 12 dagen fourage. Zij moest uiterlijk den 4en Mei afmarcheeren. Den 17en d.a.v. was Mafeking ontzet. Gaan wij na deze afdwaling terug naar het operatietooneel van lord Roberts, dan zien wij daar den 6en Mei Winburg bezet ten, waar eveneens groote hoeveelheden spoorwegmaterieel, le vensmiddelen en veevoeder werden aangetroffen. Op deze plaats werd ook weer een rust gehouden van eenige dagen om de troepen te sparen, die door de verschillende gevechten zeer waren uitgeput en om de achterwaartsche verbindingen te verzekeren, want, afgescheiden van het feit, dat de herstelling van de ver nielde brug over de kleine Yet ongeveer zes dagen zou duren, waren ook meer achterwaarts baanvernielingen te herstellen,

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 305