292 terwijl een groot gedeelte van den transporttrein nog moest aankomen. Den 12en Mei werd Kroonstad bereikt en na een tiendaagsche rust om dezelfde redenen als boven, werd doorgemarcheerd naar Johannesburg, welke plaats den 31en werd binnengetrokken. De in allerijl afgetrokken verbondenen hadden het voorhanden rol lend materieel niet medegevoerd. Talrijke locomotieven en rij tuigen, zelfs een volledige trein met steenkolen, vielen den Engel- schen in handen. Tengevolge van het bezit van Johannesburg kreeg lord Roberts de beschikking over eene aanmerkelijk kor tere communicatie-lijn nl. de spoorbaan Durban Ladysmith Johannesburg (zie blz. 280), hetgeen vooral van buitengewoon gewicht was, omdat de beveiliging van de achterwaartsche verbin dingen ontzettend veel van de krachten van het leger eischte. Ten Zuiden van de Vaalrivier stonden daartoe 5 divisiën en de Kaapsche vrijwilligers en wel de III6 Divisie ten Zuiden van Bloemfontein; de YIe Divisie tusschen Bloemfontein en Kroon stad; de IXC tusschen Kroonstad en Vereeniging. Deze drie divisiën dienden tot het verrichten van étape- diensten. De Kaapsche vrijwilligers stonden bij Ficksburg; op hun lin kervleugel was de YUP Divisie opgesteld, die zich uitbreidde tot Senekal, terwijl de P Divisie ten Noorden daarvan tusschen Kroonstad en Lindley ageerde. Deze laatstgenoemde drie leger- afdeelingen hadden in opdracht het doordringen van vijandelijke troepenafdeelingen naar den spoorweg tegen te gaan. Na in Johannesburg wederom eene brigade te hebben achter gelaten tot dekking der achterwaartsche verbindingen, werd den 2™ Juni de rnarsch naar Pretoria aangevangen, welke stad den 5™ d.a.v. werd bereikt. Zoo was dan hiermede het beoogde doel bereikt en was het nu zaak er voor te zorgen dat men kon blijven, waar men geko men was. De verbondenen, die wel overal waren teruggedron gen, maar nergens waren geslagen, hadden het nu voorname lijk op de communicatie-lijnen gemunt en welke pogingen ook in het werk werden gesteld om deze lijnen afdoende te bevei ligen 1), het mocht niet baten. (1) De sterkte Tan de troepenmacht, die hiervoor bestemd was, blijkt uit hijgevoegden staat.

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 306