295 hierbij, als het terrein het toelaat, den gang versnellen. Yan de paarden der veldartillerie wordt dus groote krachtsinspan ning gedurende korten tijd geëischt; is de batterijstelling in genomen, dan rusten de bespanningen weer. Wat de gesteldheid der wegen betreft, zij nog het volgende opgemerkt. Detachementen, waarbij veldartillerie is ingedeeld, zullen als regel eene zoodanige sterkte hebben, dat ze de hoofd wegen, niet de secundaire wegen volgen, al was 't alleen maar om de voertuigen van bagage-, munitie- en vivrestrein, die minder beweeglijk zijn dan die der veldartillerie, te kunnen doen volgen- Uit den aard der zaak hecht men in Nederlandsch-Indië hooge waarde aan de lichtheid van het artillerie-materieel. HetN. I. Leger heeft nog nooit gestaan tegenover een vijand met eene eenigszins behoorlijke artillerie, doch daarentegen genoeg gelegen heid gehad kennis te maken met de moeilijkheden van het ter rein. Het is derhalve nog nooit voorgekomen, dat de bezwaren, ondervonden bij het transport der artillerie geheel en al goed gemaakt werden door den grooten steun, welken het artille rievuur de infanterie verschafte. Ik stel mij voor, dat wanneer onze infanterie eenmaal kennis heeft gemaakt met de projectielen eener moderne artillerie, ze gaarne een handje zal meehelpen om de eigen artillerie te helpen vooruitkomen en de grootere uitwerking, wTaarmee de grootere zwaarte altijd gepaard gaatr zeer 'zal waardeeren. Kartetsen. Er is hier geen sprake van het vergeten van den I. Y. voor den B. Y. Ik heb gemeend de kartetsen te kunnen missen, niet [omdat plotselinge aanvallen op korten afstand door een Eur. vijand niet zullen voorkomen, doch omdat ik vooruit liep op de mogelijkheid eene granaatkartets te construeeren, die zonder gevaar kort voor de monding tot springen gebracht kan worden en aldus volkomen denzelfden dienst doet als de kartets. Zoolang een dergelijk projectiel niet gevonden is, wensch ik de kartets wel degelijk te behouden. Ten aanzien van deze quaestie stelt de heer Holle de vraag „Waarmede zouden wij onze stukken 's nachts in de bivaks laden, en hoe zou met geladen stukken gemarcheerd moeten worden, indien een klewangaanval dreigt? Beschikt men over granaatkartetsen als boven bedoeld, dan worden deze gebruikt-

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 309