296 in de dooi- den heer Holle aangehaalde gevallen; men stuit dan ■op het bezwaar, dat ontladen onmogelijk is. In zeer dringende gevallen zal men hierover heenstappenhet zou echter ver keerd zijn een afzonderlijk projectiel in de uitrusting op te nemen, alleen omdat ontladen mogelijk is. Nachtelijke aanvallen op bivak's worden even goed afgeslagen door infanterievuur; is het noodig, dat de artillerie optreedt, dan zal er altijd gelegenheid genoeg zijn om te laden. Bovendien hecht ik weinig waarde aan dat nachtelijk vuur; de eigen partij zal meer kans hebben getroffen te worden dan de tegenpartij, vooral, wanneer de .stukken geladen in batterij staan en aldus door den wachtheb bend en onderofficier of kanonnier in de eerste opwinding maar worden afgetrokken, alvorens hij zich behoorlijk rekenschap van den toestand gegeven heeft. Dit argument geldt natuurlijk niet voor vuurmonden, welke uitsluitend bestemd zijn voor het zg. klein flankement in den vestingoorlog. Ik heb evenwel alleen den veldoorlog op het oog. Hetzelfde pleit m. i. tegen het marcheeren met geladen stuk ken, wanneer „een klewangaanval dreigt"; niet, wanneer men met geladen stukken in batterij komt, ten einde des te eerder het vuur te kunnen openen. Draagpaarden bij de veldartillerie. De gevechtstrein moet de stukken overal en in denzelfden gang kunnen volgen; de baga- getrein volgt achter den staart der colonne en moet alleen in den avond van eiken dag in of nabij het kwartier der batterij zijn aangekomen. Hieruit volgt m. i.dat draagpaarden bij den ge vechtstrein niet, bij den bagagetrein wel te gebruiken zijn. De tot den bagagetrein behoorende smidse en met reservedeelen gevulde broko's zullen tijdens het gevecht niet noodig zijn. De munitievoor wagens zijn voldoende voorzien van reservedeelen om voor de eerste behoefte te dienen, terwijl herstellingen aan het materieel, waarvoor eene smidse noodig is, gedurende het ge vecht vrij wel onuitvoerbaar zijn. Het is zelfs twijfelachtig, of herstellingen aan modern artilleriematerieel te velde mogelijk zijn. Daarom heb ik vroeger reeds aangegeven, dat de smidse hoofd zakelijk moet dienen tot het beslaan der paarden. De heer H. meent, dat men op de groote plaatsen veel spoe diger bruikbare trekpaarden dan draagpaarden zal kunnen requi-

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 310