297 eeren. Is dit zoo, dan requireere men met die trekpaarden eenige- grobaks en lade daar de kisten der draagbare smidse en de- broko's op. Deze vervoerwijze is nog te verkiezen boven die met draagpaarden. Geleiders bij de voertuigen. Het zou ongetwijfeld zeer ge- wenscht zijn ieder voertuig een geleider te geven; hoogstwaar schijnlijk was me dan van andere zijde verweten, dat mijne samenstelling veel te duur is. Bovendien heb ik bij de voertui gen genoeg beredenen ingedeeld om hen desgewenscht den dienst van geleider te kunnen opdragennl. bij de 1» Afd. Gr. T. (drie caissons) 1 man bereden kader en 1 trompetter en bij de 2e Afd. Gr. T. (zes caissons en één reserve affuit) 5 man bereden kader en 1 trompetter. Gewicht van het berg kanon. De heer H. neemt de mogelijkheid eener gewichtsontlasting van 25 K.G. aan als gevolg eener verlichte bokconstructie en het weglaten der paktasschen, terwijl ik de paktasschen bij het eerste muildier heb behouden en van stalen draagbokken en veelvuldige toepassing van aluminium eene gewichtsbesparing van 5 K.G. verwacht. Met den heer H. de mogelijkheid eener gewichtsbesparing van 25 K.G. aannemende, zou „mijn" kanon 130 K.G. mogen wegen. Bij een nuttig vermogen van 250 K.G.M. per K.G. van het kanon gewicht zou dan Vo= 350 M. genomen mogen worden; het ballistisch vermogen zou dan aanzienlijk grooter zijn dan dat van het kanon van 100 K.G. Bij het streven naar de grootst mogelijke uitwerking bij vol doende beweegbaarheid heb ik alleen het oog op den strijd met een Eur. vijand, die zelf in ruime mate voorzien zal zijn van een deugdelijk en modern artillerie- materieel. Tegenover den inl. vijand, die over geen artillerie beschikt, is eene dergelijke uit werking overbodig en mag alzoo de eisch van beweegbaarheid geheel op den voorgrond worden gesteld. Eene afzonderlijke,, speciaal voor dezen vijand bestemde artillerie acht ik hoogst gewenscht en ik meen te mogen verwijzen naar hetgeen ik in den jaargang 1899 van dit tijdschrift omtrent sawah-artillerie gezegd heb. Door de bergartillerie, die bestemd is op te treden in het gebergte tegen een Eur. vijand, in materieel en bespan ningen toch is zij eene navolging van de bergartillerie der Eur..

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 311