PRAATJES OVER EN KIJKJES IN OME MILITAIRE WERELD. Nu in den fcegenwoordigen tijd bij alle korpsen het streven bestaat om de tactische oefeningen op de kaart meer en meer ingang te doen vinden bij het officierskorps, kan het nut hebben hier daaromtrent eenige gegevens mede te deelen. Het doel van deze oefeningen is de officieren een goed in zicht te doen krijgen in tactische handelingen en hen te leeren spoedig eene beslissing te nemen in bepaalde gevallen. Weinig menschen, hoe goed ook ontwikkeld, bezitten die gave bij in tuïtie; de meeste moeten haar door oefening verkrijgen. In vroegere tijden, toen het oorlogvoeren bij wijze van spreken dagelijksch werk was, konden de officieren zich in de practijk voldoende oefenen, maar, naarmate de oorlogen minder veel vuldig voorkwamen, heeft men in vredestijd meer en meer naar middelen omgezien om de tactische kennis bij het offi cierskorps te vermeerderen. Exercitiën op verschillende terreinen, kleine en groote ma noeuvres, kaderoefeningen en stafreizenwisselen elkander af cn geven aan den officier de gelegenheid om zich te oefenen in bijzondere omstandigheden. Daardoor kan hij zich voorbereiden op de taak, die hij in oorlogstijd zal hebben te vervullen. Hoewel de meeste officieren van ons leger van tijd tot tijd in de gelegenheid worden gesteld om te velde de moeilijkheden der oor logvoering te leeren kennen, geeft toch de toestand, zooals men dien aantreft tegenover een inlandschen vijand lang niet in alle opzichten de werkelijkheid van een Europeeschen oorlog weer. De inlandsche vijand is door zijn veel minder ontwikkeld intellect zeker zoo'n gevaarlijk tegenstander niet als de Euiopeesche. De eerste zal ons in zeer vele gevallen tijd en gelegenheid geven om over onze plannen, besluiten en bevelen goed te kunnen nadenkende moeilijkheden en de verrassingen, die een Europeesche vijand

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 313