325 :zins valt af te leiden, dat een levendig verlangen tot deelne ming aan die examens, ten einde zich op onkostbare wijze op vrij jeugdigen leeftijd een middel tot eigen levensonderhoud te verwerven, bestaat 4e. dat adressanten wel is waar wijzen op de moreele nadee- len, welke aan het op jeugdigen leeftijd scheiden der kinderen van hunne ouders verbonden zijn, doch daarbij uit het oog ver liezen, dat de oprichting van de door hen gewenschte school die •scheiding niet zou voorkomen voor zoover betreft de kinderen, wier ouders op eene andere plaats dan die der school zijn gevestigd. Sub. le. Op te merken valt, dat een meer juist beeld zou zijn verkregen als de redactie ware geweestdat de vroeger in Ne- •derlandsch-Indië bestaan hebbende gelegenheden tot opleiding van officieren zijn opgeheven, omdat de resultaten daarvan niet bevredigend geacht konden worden, dewijl uit den aard der zaak de ouders bij voorkeur voor hunne kinderen niet eene opleiding verlangden, die weinig bevredigende resultaten opleverde en ten gevolge had, dat die kinderen in hunnen toekomstigen werk kring als van minder gehalte werden beschouwd dan zij, die afkomstig waren van andere opleidingsscholen. Wanneer niet bijzondere omstandigheden zich daartegen ver zetten, zond men zijn kinderen liever naar de opleidingsscholen, die betere waarborgen voor de toekomst gaven. Dat aan minderwaardige inrichtingen geen behoefte bleek te bestaan, wie zal het ontkennen? Sub. 2e. Zeer zeker is een eenvormige opleiding gewenscht, maar is dan aan dien eisch niet te gemoet te komen ook al vestigt men zoo'n opleidingsschool in Indië? (1) Men noeme die •cadettenschool of academie, de opleiding kan eenvormig zijn met die in Nederland, dat is slechts de kwestie van het onderwijs programma en de onderwijskrachten. En dat dit mogelijk is, bewijzen de H. B. S. met 5 jarigen cursus en de aktenexamens voor onderwijzer hier te lande. De vraag is hier ook gewettigd of de voordeelen voor de in (1) Ter vermijding van misverstand teeken ik hier aan, dat behalve zulk eene oplei dingsschool ook de instelling van een Indischen Hoofdcursus mij noodig voorkomt en wel op grond van dezelfde motieven als die, welke zulk eene instelling in Nederland doen voortbestaan.

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 341