330 - leiden, dat het aantal adspiranten voor den officiersrang toeneemt, onafhankelijk van de reorganisaties op het gebied van het mi litair onderwijs. Voor de beantwoording van de vraag of Indische ouders prijs stelten op de onkostbare opleiding, die op vrij jeugdigen leeftijd aan hunne kinderen een middel tot eigen levensonderhoud ver schaft, moet men dan ook n.m.m. de hier verzamelde getallen raadplegen en niet die van het aantal deelnemers aan de exa mens, die thans in Indië afgelegd kunnen worden. Nu weet ik wel, dat tegen de waarde mijner getallen een en ander aan te voeren is, bijv. dat de ouders van vele in Indië geboren kinderen hier maar zeer tijdelijk zijn en men die ge boorten in deze gewesten tot de toevallen moet rekenen, maar daar staan dan toch weer de toevalsgeboorten bij zeer tijdelijk in Nederland vertoevende Nederlandsch-Indische ouders tegenover. Ik vermeen dan ook gerust te kunnen aannemen, dat na uit wisseling van de eene soort tegen de andere, de bovenvermel de getallen voor de in Indië geboren officieren van ons leger ons een beeld geven van de lust bij Indische ouders om hunne kin deren officier te doen worden. De bij het Nederlandsche leger dienende officieren in Indië geboren zijn hier niet eens medegeteld. Rekent men ook die mede, of liever stelde men de in Indië te vestigen opleidingsschool ook voor den officiersrang bij het Nederlandsche leger open, dan zou het cijfer, dat de behoefte aantoont, vermoedelijk nog belangrijk toenemen. Die getallen nu, gepaard aan die, welke zoo duidelijk het aan trekkelijke van een academische opleiding aangeven en boven dien ook de omstandigheid, dat de liefhebberij om de kinderen bij de korpsen in Nederland te doen opleiden volgens de vorenver- melde cijfers volstrekt niet vermeerderd is, toen die voor de Mi- litaire-school-opleiding verminderde, moet m.i. tot de volgende conclusies leiden: a. De Europeesche bevolking in Nederlandsch-Indië toont in voldoende mate genegen te zijn hare kinderen als officier in het leger te doen opnemen. b. Zij toont voldoende te beseffen, dat het belang harer kinde ren meebrengt, dat aan de opleiding, die de beste waarborgen voor de toekomst oplevert, de voorkeur moet worden gegeven.

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 346