332 voorop gesteld en ik ben overtuigd, dat hij, die de waarheid daarvan niet voelt zich door de meer ondergeschikte motieven toch niet zal laten bekeeren 1). De weinige liefhebberij in de in Indië af te nemen examens voor den Hoofdcursus te Kampen, de Cadettenschool te Alkmaar en de Koninklijke Militaire Academie te Breda als bewijs te beschouwen voor de overweging, dat de kinderen in Indië geen levendig verlangen koesteren om officier te worden, behoeft nu niet verder weerlegd te worden. De cijfers aangevende het aantal in Indië geboren officieren van ons leger weerlegt die bewering volkomen. Rest de vraag: Waarom is die toeloop zoo gering, waarom zijn de resultaten dier examens zoo beneden de verwachting gebleven? Mijn antwoord hierop luidt: omdat men getracht heeft op In dië het spreekwoord toe te passen„een kinderhand is gauw gevuld" en gemeend heeft die hand met ondeugdelijke geschen ken te kunnen vullen. Dat de Europeesche bevolking in Indië zich hoe langer hoe meer de kinderschoenen ontwassen gaat voelen is een feit, dat een ieder dagelijks kan waarnemen; moet dus nog bewezen worden, dat meerbedoelde examens tot de ondeugdelijke mid delen gerekend moeten worden. Zooals uit de door mij verzamelde cijfers blijkt, bestond bij de Europeanen in Indië geen meerder verlangen om hunne kinderen op den Hoofdcursus in Nederland officier te laten worden, het afnemen der cijfers van de Militaire School in Indië toch had niet het toenemen der cijfers van den Hoofdcursus in Nederland tengevolge. Waar dan ook het aantal aspirant-officieren steeds beneden de 20 bleef, had men kunnen voorzien, dat de toeloop naar de tegenwoordige Militaire School te Meester-Cornelis ge ring zou blijven. Bovendien blijft het eene waarheid, dat, ondanks de officiëele mededeeling, dat mag worden aangenomen, het ver- 1) Ook hier zou men de cadetten van de eerste studiejaren, wier ouders zulks wenschen, het voorbereidend onderwijs voor de latere jaren elders kunnen later volgen evenals dit in Nederland aan de cadetten der cadettenschool is toegeslaan (Reglement,. C. S. art. 451.

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 348