335 doet ze daar op eene school waar eene doelmatige opleiding wordt gegeven en de kans van slagen wordt vrij groot. Hier in Indië blijvende, loopt men de kans van een groote concurrentie bij weinig plaatsen en is eene doelmatige opleiding voor het exa men niet te verkrijgen, zoodat, al was het alleen door dit laat ste, de kans van slagen zelfs bij geen of weinig concurrentie zoo veel geringer wordt. Vooral wanneer in de jongens wat zit, zullen de ouders des te eerder geneigd zijn hen in Nederland voor het examen te doen opleiden, het risico van de meerdere opofferingen wordt door de hetere voorbereiding ruimschoots vergoed. Resumeerende is dus het examen voor Alkmaar in Indië na- deelig, omdat de kinderen te vroeg van de ouders gescheiden wor den, en alleen opleiding voor het Indische leger is toegelaten en niet wenschelijk omdat men steeds kans loopt tegen een sterke concurrentie op te tornen (1) en, ook al is er geen concurrentie, de gelegenheid om hier te lande voor dat examen opgeleid te worden van dien aard is, dat de kans van slagen niet groot is. Wordt het aantal plaatsen aanmerkelijk vergroot en ook de officiersrang in het Nederlandsche leger bereikbaar gesteld, dan vervallen, op het eerstgenoemde na, alle bezwaren, goede voor bereidingsscholen worden bestaanbaar en de resultaten, daar ben ik van overtuigd, zullen heter worden. Wat nu verder de lust om in Indië het toelatingsexamen voor Breda te doen betreft, de regeering heeft door hare toezegging om de openstelling van dat examen ook voor andere wapens dan dat der infanterie hij het opperbestuur te provoceeren getoond het door het hoofdbestuur van den Indischen Bond tegen de bestaande regeling aangeduide bezwaar in te zien. Dat dus bedoeld examen thans tot de ondeugdelijke middelen behoort, behoeft geen nader betoog. 1) Al is dit tot nu toe niet zoo geweest, de kans blijft bestaan, zekerheid van het tegen deel heeft men een 2 of 3 tal jaren te voren niet. Na het gereed komen van dit opstel werd mij door een der leeraren van het gymnasium Willem III medegedeeld, dat hem nu reeds 9 jongelieden bekend waren, die in 1902 exa men wenschten te doen en dat alleen van de te Batavia studeerende.

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 351