336 In verband hiermede had de Koninklijke Militaire Academie als motief in de overweging sub. 3 beter achterwege gelaten kun nen worden. Dat ook hier de toelating voor den dienst bij het Nederlandsche leger een billijke eisch mag heeten, ligt voor de hand. In het vorenstaande hoop ik duidelijk gemaakt te hebben, dat uit een sociaal oogpunt in Indië behoefte bestaat aan eene goede ■opleidingsschool voor officieren van alle wapens. Dat uit een oogpunt van legerbelang die behoefte bestaat, is een axioma. Blijft dus nog de taak na te gaan of zulk eene inrichting mo gelijk en financiöel wenschelijk is. Kon men vroeger slechts met moeite de noodige onderwijs krachten in Indië bij elkaar krijgen, ja ging men er zelfs wel eens toe over eenvoudig een officier te gelasten onderwijs te geven in vakken, waarin hij zich volstrekt niet voldoende thuis gevoelde, het valt niet te ontkennen, dat eene opleidingsschool die zoo als requestranten in meergenoemd verzoekschrift bedoelden en ook omschreven in het leven geroepen wordt op een der plaat sen op Java, waar gelegenheid bestaat om voor de opleiding- tevens gebruik te maken van de aan eene Hoogere Burger school met vijfjarigen cursus verbonden onderwijskrachten, op het gebied van opleiding in niet militaire vakken zeker zal kun nen wedijveren met de cadettenschool te Alkmaar en de aca demie te Breda. Wijders behoeft men zich, sedert de Hoogere Krijgsschool jaarlijks minstens 6 officieren aflevert en de artillerie en genie in Indië zich tegenwoordig, door de eischen der practijk gedwongen, tot een standpunt hebben opgewerkt, niet veel achterstaand bij -dat, waarop die wapens in Nederland zich bevinden, voor het vinden van goede krachten ten behoeve van het onderwijs in de militaire vakken niet ongerust te maken. Betwijfelt men of de in Indië voor het Nederlandsche leger ■op te leiden jongelieden wel geheel en al door Indische officieren naar eisch kunnen worden onderricht, welnu dan detacheere men voor dat onderwijs enkele Nederlandsche officieren naar Indië op dezelfde wijze als men thans het onderricht aan de

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 352